در سال 97 تقویم های نمایشگاهی را کمتر پرینت بگیریم

در سال ۹۷ تقویم های نمایشگاهی را کمتر پرینت بگیریم

ضمن آرزوی موفقیت و شادکامی برای سال ۱۳۹۷  با توجه به اینکه در آغاز سال جدید بسیاری از مدیران معظم شرکتها به کارمندان محترم  مربوطه دستور خواهند داد که یک پرینت (چاپ) از تقویم نمایشگاه بین المللی تهران یا مرکز نمایشگاهی شهرشان بگیرد و به دفترشان ببرد و با عنایت به  تغییرات احتمالی تقویم های مراکز نمایشگاهی ، چهاردهم فروردین را می توان شروعی برای ماراتن چاپ تقویم نمایشگاهی و چاپ دوباره کاغذ بعد از یک مدت (پس از تغییرات ) و پس از آن دوباره چاپ دیگر و … در نظر گرفت . در مقاله ای به قلم دکتر مهرداد جعفریان در مورد “آب پنهان” خواندیم و دانستیم که برای تولید هر برگ کاغذ A4 یک لیتر آب مصرف می شود و مصرف آب پنهان ما انسان ها ۹۱ درصد آبی است هر روز مصرف می کنیم . به یاد داشته باشیم که حمایت از تولید ملی تنها خرید کالای ایرانی نیست ، بلکه نهادینه کردن فرهنگی است که در آن صنعت ، محیط زیست و آرامش روانی هر ایرانی را در دراز مدت بتوان اعتلا بخشید (ایجاد یک چرخه سلامت اقتصادی و روانی و اجتماعی).

۲ درخواست اکسبیز از شما کاربر گرامی :

درخواست اول : در سال ۹۷ سعی کنیم کاغذ کمتری برای تقویم های نمایشگاهی پرینت بگیریم !
درخواست دوم : برای ما بنویسید که تقویم های نمایشگاهی اکسبیز چگونه می توانند نیازهای کاربران را به نحوی برآورده کنند که کاغذ کمتری چاپ گرفته شود ؟ چه تغییراتی می توان در این زمینه اعمال کرد و چه اهدافی باید پیگیری گردد .

لطفا نظرات خود را به صورت کامنت در زیر همین نوشته برای ما ارسال نمایید.


آب پنهان چیست ؟

در کالیفرنیا که یکی از سرسبزترین و زیباترین ایالت های امریکاست، دانشمندان از ۵ سال پیش خطر خشکسالی را پیش بینی کرده اند.
همه نهادها احساس خطر کردند، کارواش ها و استخر ها دستور داده شده اند که از دستگاه های تصفیه آب استفاده کنند تا از همان آب مصرفی دوباره استفاده کنند.
شهرداری استاندارد شیرهای دستشویی ها و حمام ها را عوض کرد و همه ساختمان ها موظف شدند از شیرآلاتی استفاده کنند که حجم کمتری از آب را از خود بیرون می کنند.
آب آپارتمان ها محاسبه هزینه اش بر اساس تعداد نفر شد، خانه هایی که اتومبیل یا چمن زیاد آب می دهند جریمه های سنگین می شدند.
همه دانشگاه ها و ادارات دولتی موظف شدند تا سه سال اینده از چشم های الکترونیک برای شیر دستشویی های خود استفاده کنند و حتی استانداردهای حجم سیفون توالت ها هم تغییر کرد.
شرکت های تحقیقاتی روی شیوه جدید آبیاری کشاورزی کار کردند و میزان آب مصرفی کشاورزی ۴۱ درصد کمتر شد.
خلاصه همه چیز در جهت صرفه جویی آب.
امروز گفته می شود خطر کم آبی در کالیفرنیا نسبت به دیگر ایالت ها ۷ سال عقب تر می افتد.
اما اصل ماجرا، شاهکار کالیفرنیایی ها روی پدیده ای بود به اسم Embodied water ، یا آبی که به چشم نمی آید. *داستان چه هست؟*

شما حجم زیادی برگه در پرینترتان دارید یا چرک نویس های روزانه.
*آیا می دانید برای تولید هر برگه A4 تا رسیدن به شما،۱ لیتر آب مصرف می شود؟*
*آیا می دانید برای تولید هر کفش چرم زنانه یا مردانه تان ۸۱۱ لیتر آب مصرف شده؟*
*آیا می دانید برای تولید یک عدد نان سنگگ که هر روز خانواده می خورند ۲۰۱ لیتر آب صرف شده؟*
و آیا می دانید *هر شلوار لی* که هر یک از ما می پوشیم برای تولیدش *۱۰۰۰ هزار لیتر آب* صرف شده است؟
این ها آب پنهان در زندگی ما هستند.
مصرف آب پنهان ما انسان ها، ۹۱ درصد مصرف آبی است که هر روز مصرف می کنیم.
و بخش زیادی از آن مربوط به محصولات خوراکی و پوشش و لوازم زندگی می شوند.
وقتی یک کشور می گوید با خطر خشکسالی روبروست، معنی اش این است که تاثیرش پشت همه این خوراکی ها و لباس ها و حتی مانیتور و کتاب و یک لیوان شیر روی میز شماست اگر تمام شود، این محصولات هم کم کم دیگر تولید نمی شوند.
این یک بحران است. به آن توجه کنید.
دفعه بعد که *یک کیلو سیب زمینی خریدید،* حواس تان باشد در مصرف اش دقت کنید، برای تولید آن یک کیلو *۱۱۱ لیتر آب* از آب ایران کم شده است و آن ۱۱۱ لیتر به سختی جایگزین می شود!

اگر دوست داشتید، مطلب را به اطلاع دیگران برسانید.

ترجمه توسط دکتر مهرداد جعفری
۳ فروردین ۱۳۹۷

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید