مشخصات یک غرفه نمایشگاهی

غرفه نمایشگاهی و قسمت های تشکیل دهنده

غرفه نمایشگاهی و قسمت های تشکیل دهنده:

مقدمه
یکی از ابزارهای مهم برای رونق بخشیدن به صادرات و انجام فعالیت موثر در تبلیغات و بازاریابی کالا و خدمات ، برگزاری نمایشگاهها می باشد .
امروزه در صنعت نمایشگاهی ، غرفه داران به این باور رسیده اند که برای داشتن نمایشی موفق ، نیاز به جذب و درگیر نمودن بازدید کنندگان از غرفه می باشند و می توان اذعان نمود که غرفه در نمایشگاه به منزله کارت شناسایی غرفه داران است که با آگاهی از اصول اولیه و برنامه ریزی صحیح می توان به این هدف دست یافت .
تعریف غرفه :
غرفه در معنی ، ترکیبی احاطه کننده برای محل نمایش یا مکانی برای فروش کالا و ارائه خدمات است در واقع غرفه برایند همه نیروها و هزینه هایی است که برای حضور در نمایشگاه انجام داده ایم تا به موفقیت دست یابیم به طور خلاصه یک غرفه باید دارای ویژگی های زیر باشد :
۱- دارای جذابیت لازم
۲- هماهنگ با نوع کالاهای نمایشی
۳- وضعیت مکانی مناسب
۴- قابل درک بودن پیام طراح برای بیننده
۵- طراحی مناسب با کالاهای قابل ارائه

۱

محل و موقعیت غرفه :

غرفه های نمایشگاهی بسته به موقعیتی که نسبت به سایر غرفه های دیگر دارند ، به اقسام زیر تقسیم می شوند :
۱- جزیره
غرفه هایی که هیچ دیوار مشترکی به دیگر غرفه ها یا گوشه های سالن برگزاری نمایشگاه نداشته باشند جزیره نامیده می شوند . این غرفه ها معمولا در چهار طرف خود امکان تردد بازدید کننده دارند و از این رو برای تمام اضلاع آن باید برنامه ریزی نمود.
۲
۲- نیمه جزیره ، شبه جزیره (سه وجهی )
اینگونه غرفه ها با یک غرفه دیگر یا دیواره نمایشگاه در یک ضلع اشتراک دارند و معمولا یک سازه در آن قسمت مشترک به عنوان دیوار بنا می گردد. از آنجایی که در کنار سه ضلع غرفه بازدید صورت می پذیرد ، باید در طراحی برای این قسمتها برنامه ریزی نمود
۳

۳- غرفه نبش ، دو بر (دو وجهی )
غرفه هایی دوبر نامیده می شوند که دو دیوار مشترک با غرفه های مجاور یا سالن برگزاری داشته باشند . این غرفه ها در دو ضلع خود امکان تردد بازدیدکننده را دارند و از دو دیوار پشت برای نصب المانهای تصویری یا استند های محصول استفاده می گردد
۴
۴- غرفه یک بر ، غرفه کنار سالن ( یک وجهی )
به غرفه ای یک بر گفته می شود که از سه جهت توسط غرفه های دیگر یا سالن برگزاری احاطه شده باشند ، برای اینگونه غرفه ها معمولا باید سه دیوار بنا نمود
۵
۵- غرفه به شکل L ( گوشه های سالن نمایشگاه )
در اینگونه غرفه ها به جای ۴ وجه ۶ وجه داریم که ۲ یا ۳ یا ۴ وجه غرفه معمولا دیوار بنا می گردد ، معمولا این غرفه ها یک مستطیل با عرض ۳ یا ۴ متر هستند که در قسمتی دچار شکستگی شده اند ، البته ممکن است نسبت به نظر برگزارکننده محترم یک غرفه از یک سو بر ۳ متر داشته باشد و در سوی دیگر این بر تغییر کند ، بنابر این همیشه همگام مشاهده نقشه باید به این مهم دقت نمود
۶

اندازه غرفه :

تعیین اندازه یک غرفه بر اساس ذوق و سلیقه نیست و صرف بزرگی غرفه به اعتبار شرکت نمی افزاید و کوچک بودن نیز ممکن است نتواند اهداف شرکت را محقق نماید لذا برای تعیین اندازه مورد نیاز یک غرفه می بایست تعداد کالا و نمایش اندازه حجم و نحوه ارائه آنها ، نیاز به فضای مذاکره و … را با بودجه اختصاص یافته از طرف شرکت در نظر گرفت و اندازه غرفه را به صورت نسبی محاسبه نمود .
برای انتخاب بهترین اندازه غرفه موارد ذیل مد نظر قرار می گیرد :
۱- اهداف حضور در نمایشگاه ، که تعیین کننده بودجه و محصولات قابل ارائه نیز می باشد .
۲- روش نمایش به تعداد اندازه محصولات قابل ارائه غرفه
۳- کیفیت برگزاری نمایشگاه و سیاست های شرکت جهت ارتباط پذیرایی مناسب با اختصاص فضای VIP
۴- تعداد کارکنان غرفه و وسایل مورد نیاز آنان جهت انجام امور محوله
۵- داشتن جلسات آموزشی و یا معرفی کالا و خدمات توسط لوازم سمعی – بصری
تقسیم بندی فضای غرفه :
برای اینکه بتوان حداکثر بهره برداری را از فضای غرفه نمود ، لازم است غرفه بر اساس نیازها ، محدودیت ها و با توجه به اهداف تعیین شده برای حضور در نمایشگاه با نقشه دقیق و حساب شده ای تقسیم بندی گردد .
چگونگی تقسم بندی غرفه می تواند با توجه به نوع فعالیت و اهداف شرکت ها متفاوت باشد فضای غرفه می تواند به تعدادی و همه موارد زیر تقسیم شود :
۱- ساخت دیواره های غرفه ( با نئوپان – فیبر ۳ میل – استراکچر فلزی – شیشه و… )
۲- کفسازی
۳- سردرب غرفه ( کتیبه )
۴- میز اطلاعات ( INFORMATION )
۵- VIP ( very important person ) : فضای پذیرایی از مهمانان ویژه
۶- CIP
۷- پوسترها و لایت باکس ها ( فضای نمایش تصویری )
۸- آبدارخانه و انباری
۹- گل آرایی
۱۰- تجهیرات
دیواره های غرفه :
بخش عمده ای از دیواره های غرفه نئوپان می باشد البته در بخش های که فرم غرفه دارای قوس است از فیبر ۳ میل استفاده می گردد .
دیواره های غرفه با توجه به نام سالن های مختلف از ارتفاع ۵/۲ تا ۵/۴ متر ساخته می شود .
رویه ی نهایی دیواره ها غالبا از رنگ پلاستیک می باشد .
لازم به ذکر است در ساخت طبقه دوم غرفه ( VIP ) از استراکچر فلزی استفاده می گردد .
۷
کف سازی غرفه :

کفسازی ساخته شده برای غرفه های ساخت و ساز نمایشگاهی حدود ۱۰ سانتی متر می باشد که دارای لایه های مختلف است :
قطعات ۱ ×۱ و ۵/۰ × ۱ که به طور پازل بسته به متراژ کف غرفه کنار هم چیده می شوند تا به متراژ مورد نظر دست پیدا کنند .
سپس یک لایه نئوپان بر روی این قطعات قرار می گیرد ، بعد رویه ی نهایی کف سازی که شامل :
موکت ، لمینیت و پارکت می باشد بر روی آن قرار می گیرد و در نهایت نبشی فلزی دورتادور لبه ی غرفه نصب می گردد تا به تمیزی و زیبایی کار کف سازی بیفزاید .

۸
سردرب غرفه :
محلی برای نصب نام و لوگوی شرکت که به آن کتیبه هم می گویند . این بخش از غرفه به اشکال مختلفی قابل طراحی و اجرا می باشد .
۱- استیکر ( برچسب ) : این متریال به رنگ های مختلف در بازار موجود می باشد که مستقیما بر روی کتیبه نصب می گردد .
۹
۲- یونولیت : یا همان فیبر که دارای ضخامت های متفاوتی می باشد . معمولا بر روی یونولیت یک لایه برچسب یا پلات رنگی چسبانده می شود تا بتوانیم تنوع رنگی مناسب را برای آرم و لوگوی شرکت ایجاد کنیم .
۱۰
۳- نئون پلاست : این نوع طراحی به صورت نوشته های برجسته از جنس پلکسی گلاس به رنگ های مختلف و با نورپردازی در داخل یا پشت آن انجام می گیرد.
۱۱
۴- چلنیوم : در این نوع طراحی سطح برجسته ی نوشته ها ( عمق) از جنس فلزی می باشد و سطح رویه آن از پلکسی گلاس . در این روش از نورپردازی استفاده می گردد .
۱۲
میز اطلاعات ( information ) :
این بخش فضای اطلاع رسانی غرفه می باشد که معمولا در ابتدای غرفه قرار دارد و از قسمت های مهم جهت جذب مخاطب و رسیدن به اهداف شرکت ها می باشد . در این بخش ارائه بروشورها ، هدایای کوچک شرکت ها ، راهنمایی بازدیدکنندگان و پاسخ به آنها انجام می پذیرد .

میز اطلاعات نیم گرد :
۱۳
میز اطلاعات L شکل :
۱۴
میز اطلاعات مستطیلی چند نفره :
۱۵
VIP ( very important person ) فضای مذاکرات خصوصی :
این بخش نقش مهمی در بازاریابی ، فروش کالا و خدمات ، رساندن مشتری به مرز آمادگی جهت فروش کالا یا خدمات و انعقاد قرارداد دارد . در این بخش قابلیت های محصول ، توانمندی شرکت و توضیحات کامل توسط گروه و یا فرد مذاکره کننده در اختیار مشتری قرار می گیرد و مذاکره اولیه ، توافق نامه و احیانا امضاء پیش قرارداد ، اهدای هدایای شرکت و کاتالوگ های تخصصی انجام خواهد پذیرفت .
طراحی این بخش می تواند متفاوت و با الهام از اتاق جلسات و مذاکرات شرکت و دارای امکانات مناسب و راحتی باشد . در این فضا پذیرایی ویژه برای مهمانان خاص در نظر گرفته می شود .
این فضا معمولا به صورت محصور یا نیمه محصور طراحی می گردد .
معمولا فضای vip باید به نحوی طراحی گردد که از بیرون ، داخل آن قابل مشاهده باشد و این قانونی از سمت حراست و واحد های فنی نمایشگاههاست.
Vip طبقه دوم :
۱۶
Vip نیمه محصور :
۱۷
Vip محصور :

۱۸
CIP ( فضای مذاکرات نیمه خصوصی ) :
فضای پذیرایی معمولی که برای مهمانان گذری نمایشگاه در نظر گرفته می شود این فضا معمولا به طور باز طراحی می شود .
۱۹

بخش نمایش های تصویری :
این بخش دارای قسمت های مختلفی از قبیل : پوستر ، لایت باکس ، استند ، ویترین و نمایش فیلم از طریق LCD می باشد . فضای نمایش از ارکان اصلی غرفه محسوب می گردد ، در این بخش ارائه خدمات ، کالا و یا ماکت محصول قرار می گیرد که ارتباط مسئول غرفه و یا کارشناسان بخش فروش با بازدیدکنندگان و خریداران برقرار می گردد . نحوه کار ماشین آلات و در اختیار گذاشتن اطلاعات تخصصی تر برای مشتریان به نمایش در می آید .
در صورت عدم وجود فضا جهت بخش مذاکره و مشاوره تمام مراحل کار در این بخش انجام خواهد پذیرفت . با طراحی مناسب ، فضای نمایش تصویری ( LCD ) در این فضا قرار می گیرد .
لایت باکس ( LIGHT BOX ) :
فضایی که معمولا به شکل مستطیل می باشد که سطح رویه آن توسط پوشش فلکسی فیس که قابلیت انتقال نور را دارد پوشیده می شود ، داخل این فضای مکعب مستطیلی منابع نوری مانند مهتابی نصب می گردد تا لایت باکس نورانی شود .

۲۰
استند :
فضایی ساخته شده از جنس نئوپان که به طور باز طراحی می گردد ، محلی برای قراردادن محصولات غرفه داران با اندازه های نه چندان بزرگ .
ویترین :
فضایی ساخته شده از جنس نئوپان که با سطوحی مانند شیشه یا پلکسی گلاس محصور می گردد و در واقع محصولات کاملا حفاظت شده می باشند ، ویترین معمولا برای محصولاتی با اندازه های کوچک طراحی و ساخته می شود .
۲۱
آبدارخانه و انباری :
دو بخش از فضای غرفه که عمدتا قابل رویت برای مشتریان نیست و محلی برای تهیه کردن سرویس پذیرایی و نگه داری هدایای شرکت می باشند .
این بخش با توجه به وسعت غرفه و امکانات شرکت ها می تواند متفاوت باشد ، طراحی واحد های آن در صورت بزرگ بودن غرفه مجزا و مستقل از هم انجام می پذیرد .
۲۲

تجهیزات مورد نیاز :
وسایلی از قبیل میز و صندلی کنفرانسی ، نیم ست مبل ، یخچال ، آبسردکن -گرمکن ، چای ساز ، LCD ، گل آرایی و نورپردازی ویژه که تماما به صورت اجاره ای در اختیار غرفه داران قرار می گیرد .
لازم به ذکر است که در استفاده از ست های میز و صندلی و مبلمان باید دو نکته را در نظر داشت :
اول اینکه معمولا تمام ارائه دهندگان خدمات نمایشگاهی از یک مدل خاص میز و صندلی استفاده می کنند و بنابر این قطعا کیفیت و مدل میز و صندلی ها تمامی غرفه ها مانند یکدیگر است
دوم اینکه در استفاده از ست های مبلمان و صندلی نباید آنقدر افراط نمود که غرفه ماهیت نمایشگاهی خود را از دست دهد و امکان تردد متخصیصین و مشتریان داخل غرفه ، مخصوصا برای مشاهده محصولات سلب گردد

———————————-
برای عکسها از غرفه های طراحی و ساخته شده شرکت شهاب نماد سازه استفاده گردیده است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید