نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو

بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان امروز با حضور در سومین همایش بین المللی صنعت خودرو و بازدید از نمایشگاه توانمندی های صنعت خودرو در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ایران با بیان این نکته که انجمادی که در تقاضا در بخش صنعت خودرو ایجاد شده بود با حرکت پیروزمندانه دولت و موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای باز شد ، گفت : با اجرای برجام و پایان یافتن تحریم های ظالمانه شرایط مناسب تری برای کشور و بویژه برای اقتصاد و از جمله صنعت خودرو پیش رو خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ایران :

روحانی رئیس جمهور کشورمان با حضور در سومین همایش بین المللی صنعت خودرو در محل سالن اجلاس سران تهران در مورد صنعت خودرو کشور بیان داشت :
در سال ۹۳ ما توانستیم رشد منفی هشت فصل مداوم را پشت سر بگذرانیم و به رشد مثبت سه درصد برسیم؛ در رشد سال گذشته صنعت نقش ارزشمندی را ایفا کرد و در میان صنایع صنعت خودرو جزو صنایع پیشران بود.اما در سال ۹۴ به خاطر شرایط اقتصادی رکود جهانی و کاهش قیمت نفت برای تقاضا در بازار ما با مشکلاتی مواجه شدیم؛ دولت خود را ناچار دید که به کمک برخی از صنایع و از جمله صنعت خودرو گامی بردارد و از بانک های کشور بخواهد که در این زمینه در کوتاه مدت با تسهیلاتی که به مردم می دهد مسیر تقاضا را باز کند.
رئیس جمهور اضافه کرد: در اولین سفر اروپایی دولت یازدهم به اروپا، یکی از صنایعی که در مذاکرات و توافقات مورد نظر بود صنعت حمل و نقل و از جمله صنعت خودرو بود و در این زمینه به تفاهمات و توافقات و حتی قراردادهایی دست یافتیم.

**دولت خود را ملزم به رضایت مردم می شناسد
رئیس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: این به آن معناست که مسیر برای حرکت و رشد صنعت خودرو در کشور باز شده است. البته صنعت خودرو توقعاتی از دولت دارد، دولت هم توقعاتی از صنعت خودرو دارد، نهایت امر دولت خود را ملزم به رضایت مردم می شناسد.
روحانی افزود: همه ما ، دولت، صنعت، بخش خودرو، همه باید رضایت مردم را جلب کنیم. این هدف ماست که اگر رضایت مردم جلب شد به طور طبیعی و علی القاعده رضایت خداوند هم جلب خواهد شد.

روحانی افزود: حمایت دولت از یک صنعت در برابر صنعت های بیرون کشور دورانی دارد، این دوران نمی تواند نامحدود باشد برای ما مهم این است که صنعت ما باید از کیفیت لازم و قدرت رقابت برخوردار باشد.حمایت بی حد و حصر یعنی خارج کردن یک صنعت از رقابت و خروج از رقابت، پایین آمدن کیفیت و حتی بالا رفتن قیمت است.

رئیس جمهوری اضافه کرد: هر خودرویی با هر کیفیتی با هر شدتی در مصرف انرژی و با هر آلایندگی نمی تواند برای ما قابل قبول باشد، باید مساله محیط زیست به عنوان مسایل اولویت دار ما در صنعت، در بخش های بنگاه های اقتصادی و از جمله در صنعت خوردرو باشد، باید کاهش انرژی و مصرف انرژی به عنوان یکی از اصول مورد نظر ما باشد.

وی اظهارداشت: تا زمانی که ما در صنعت صادرکننده نباشیم این به معنای رشد گلخانه ای است و متوجه عیوب خود نخواهیم شد. اگر بازاریابی نکنیم و وارد بازارهای جهانی نشویم، نمی توانیم کیفیت و قیمت خودروی خود را اصلاح کنیم.

** سیاست دولت یازدهم خصوصی سازی صنعت خودرو است
روحانی اضافه کرد: سیاست دولت یازدهم این است که صنعت خودرو خصوصی و در اختیار مردم باشد و دولت هیچ گاه مدیر خوبی در صنعت از جمله صنعت خودرو و کل اقتصاد نخواهد بود. باید این بخش به طور کامل خصوصی و رقابتی شود.
وی ادامه داد: این که یکی دو بنگاه خودروسازی تاسیس و به یک ملت تحمیل کنیم دروازه ها را ببندیم و به یک ملت بگوییم این تنها خودرو است، می خواهید بخواهید، نمی خواهید نخواهید؛ این دولت ابدا چنین منطقی را نمی پذیرد.
رئیس جمهوری تاکید کرد: برای این دولت خواست و منافع مردم اولویت اول و وظیفه قانونی است، البته روشن است که ما باید صحنه رقابت را به وجود آوریم و باید بخشی از خودرو صادر شود.

** خصوصی سازی، رقابت و صادرات اصول دولت در صنعت خودرو است
رئیس جمهوری با بیان این که خصوصی سازی، رقابتی کردن و صادرات اصول ما در صنعت خودرو است گفت: تا خودرو صادر نشود ما به اهداف خود نخواهیم رسید.
روحانی اضافه کرد: صنعت خودرو به عنوان صنعت پیشران می تواند یک تحرک بزرگ در اشتغال و صنعت کشور به وجود آورد به همین دلیل دولت به اهمیت این صنعت توجه دارد اما برای این که این صنعت در جایگاه خود قرار گیرد قطعه سازها باید در صحنه بین المللی حاضر باشند. رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: ما با شرکت های خارجی مشارکت می کنیم به شرط این که قطعه ساز ما در بازار جهانی مشارکت کند. بخش های دیگر ما همچون مهندسین و طراحان هم می توانند اگر در سطح جهانی قرار گیرند، حضور بین المللی داشته باشند. ما برای این کار از شرکت های خودروساز خارجی برای حضور در ایران استقبال می کنیم نه برای مصرف در یک جامعه ۸۰ میلیونی ایران بلکه حضورشان در ایران باید برای مشارکت با خودروسازان داخلی ما باشد و این که بخشی از بازار داخلی و خارجی را با مشارکت یکدیگر به دست آوریم.
رئیس جمهور همچنین با بازدید از سالن ۳۸ در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی ج. ا .ایران از محصولات و خودروهای ارائه شده در این سالن بازدید و یک خودرو جدید را نیز که به دست متخصصین داخلی طراحی شده است رونمایی نمود.
در این بازدید رئیس جمهور توسط نعمت زاده وزیر صنعت – معدن و تجارت و همچنین دکتر اسفهبدی معاون وزیر ، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج. ا .ایران و هیات همراه آنان مورد همراهی و مشایعت قرار گرفتند.

منبع : iranfair

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید