نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان

۱۰۰ شرکت تجاری ایران راهی کابل می‌شوند

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: در سومین نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان حدود ۱۰۰ شرکت در قالب ۱۲ گروه کالایی و خدماتی مشارکت دارند که تعداد شرکت‌ها ۲۰ درصد رشد دارد.
محمدرضا کریم‌زاده اظهار کرد: در نمایشگاه اختصاصی پارسال ۸۱ بنگاه ایرانی مشارکت داشتند، اما امسال این تعداد به ۱۰۰ رسیده است، از طرف دیگر فضای نمایشگاه امسال نیز با افزایش ۲۵ درصدی به دو هزار و ۲۰۰ متر مربع رسیده است.
کریم‌زاده یادآور شد: نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان سال گذشته با استقبال بالای مردم، تجار و صنعتگران همراه شد و فضای مساعدی را برای معرفی برندهای ایرانی فراهم کرد و در دور جدید نمایشگاه لازم است شرکت‌های حاضر با بهره‌گیری از تجارب پیشین، به صورت هدفمند به برقراری ارتباط موثر، بازارسازی و تثبیت برند ایرانی مبادرت کنند.
وی با تاکید بر اینکه تثبیت برند ایرانی، هدف اصلی نمایشگاه امسال است، خاطرنشان کرد: برای بازاریابی کالاهای صادراتی لازم است که کیفیت کالاها و توجه به تقاضای بازار از منظر مصرف‌کننده افغانی مورد توجه قرار بگیرد؛ به همین دلیل ما پیشنهاد می‌کنیم که زمینه مشارکت طرف‌های افغان در فرآیند تولید و تجارت فراهم شود و برای اثربخشی بیشتر از ظرفیت‌های خوب بازرگانان افغانی در صادرات مجدد کالا به دیگر کشورها استفاده شود.
رایزین بازرگانی ایران در افغانستان از همکاری‌های تجاری بین فعالان اقتصادی دو کشور، حضور برندهای مطرح کشور در بازار افغانستان، شناخت نسبتاً خوب مردم افغانستان از برندهای ایرانی و اعتماد به کیفیت کالاهای تولیدی ایران به عنوان نقاط قوت تجارت با افغانستان یاد کرد.
وی ایجاد شرکت‌ها و برندهای مشترک و مدیریت قیمت تمام شده کالاها و خدمات را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: انتقال بخشی از خط تولید، سرمایه‌گذاری مشترک و انتقال دانش فنی می‌تواند به حضور بیشتر برندهای ایرانی در بازار افغانستان کمک کند.
این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: افغانستان با جمعیتی در حدود ۳۱ میلیون نفر و با حجم واردات ۹۷ درصدی، پذیرای انواع کالاها و خدمات از کشورهای جهان است، برنامه‌ریزی و حضور صاحبان صنایع، شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی و ملاقات با ذینفعان و تبادل نظر با آنان کمک شایانی به شناسایی فرصت‌ها و مشارکت در پروژه‌ها خواهد کرد.
به گزارش سازمان توسعه تجارت، نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان از ۱۲ اسفند سال جاری به مدت چهار روز در شهر کابل برگزار می‌شود. در این نمایشگاه برندهای ایرانی در زمینه ساختمان و تاسیسات، مواد غذایی، لوازم خانگی، کشاورزی، دام و طیور، نساجی، فرش و موکت، خودرو و صنایع وابسته، معدن، محصولات پتروشیمی، شوینده، آرایشی و بهداشتی، فناوری اطلاعات و مخابرات، دارو و گردشگری و هوایی مشارکت دارند.
ایران‌خودرو و سایپا حضور پررنگی دارند و با جدیدترین محصولات خود که ظرفیت خدمت‌رسانی به جامعه افغانستان را دارد در نمایشگاه حاضر شده‌اند. همچنین سازمان منطقه آزاد چابهار و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز با هدف اطلاع‌رسانی ظرفیت‌های قابل ارایه در همکاری مشترک بین دو کشور به ویژه فعالان اقتصادی به معرفی ظرفیت‌های مناطق یاد شده خواهند پرداخت.

منبع : ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید