اختتامیه اکسپو میلان در سالن مروارید خلیج‌فارس نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، حسین اسفهبدی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، منوچهر طاهایی مشاور عالی وزیر صنعت، معدن و تجارت، سونیا پوریامین مشاور رسانه‌ای وزیر، که مسئولیت ریاست و عضویت در کمیته‌های هفتگانه ستاد اکسپو را نیز بر عهده داشتند، همکاران ستاد برگزاری اکسپو و جمعی از ایرانیان مقیم ایتالیا به عنوان همکاران پاویون ایران در اکسپو در کنار کارکنان شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و برخی اصحاب رسانه برگزار شد تا پرونده اکسپو میلان به طور رسمی بسته شود.
در ابتدای این مراسم حسین اسفهبدی ضمن خوشامدگویی به حاضران و تبریک پیروزی ایران در پرونده هسته‌ای و پایان تحریم‌ها بخشی از پیام رییس‌جمهوری به ملت ایران به مناسبت رفع تحریم‌ها را قرائت کرد. در ادامه محمدرضا نعمت‌زاده به عنوان متولی اصلی برگزاری پروژه بزرگ حضور ایران در اکسپو ۲۰۱۵ میلان، ضمن تبریک رفع تحریم‌ها به ملت ایران و تمامی مسئولان ملی اظهار کرد: باعث شعف است که در چنین روز مبارکی و در کنار شادی همه مردم ایران جشن اکسپو را برگزار می‌کنیم. توافق هسته‌ای و برچیده شدن تحریم‌ها نشان می‌دهد که همیشه می‌توان با تدبیر و امید، پیچیده‌ترین مشکلات را از سر راه برداشت. استقامت توام با صبر همواره کار دشواری است اما امروز دیدیم که می‌توان با اتکا به همین موارد به پیروزی رسید.

expo milan

expo milan


کار اصلی ما تازه از امروز شروع شده است

مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بیانیه رییس‌جمهوری که صبح اول وقت پس از اجرای نهایی برجام قرائت شد برای همه ما حس خوبی را به همراه داشت. این بیانیه قدرتمند پر از نشانه‌های امید و حرکت رو به جلو بود. این حرکت رو به جلو یعنی کار اصلی ما تازه از امروز شروع شده است. همه فعالان اقتصادی ایران اسلامی باید فکر کنند که چطور می‌توانند از این امتیاز ویژه به نفع پیشرفت کشور استفاده کنند. اکنون وقت آن است که بعد از یک رکود چندین ساله کشورمان را آباد کنیم. وی سپس به تلاش‌های انجام‌شده از دو سال قبل در زمینه اکسپو میلان اشاره کرد و گفت: تلاش‌ها و حضور مداوم همه همکاران ما در کنار هم باعث شد موفقیتی به نام ملت ایران به دست بیاید و در تاریخ ثبت شود. نعمت‌زاده سپس با اشاره به بی‌سابقه بودن کسب یک مقام نمایشگاهی برای ایران در بین بیش از ۱۴۵ کشور جهان اظهار کرد: این اتفاق خوب از تجربیات گذشته ما نشأت می‌گیرد. من از آن دسته مدیرانی نیستم که زحمات مدیران پیش از خودم را زیر سوال ببرم. این فرهنگ غلطی است که بگوییم دیگران هیچ کاری نکرده‌اند و هرچه بوده زحمت خود ما بوده است. اگرچه در گذشته هرگز موفق به کسب مقام‌های تاثیرگذار و آبرومند در زمینه اکسپوهای جهانی نشده بودیم اما به‌طور قطع تجربیات کسب شده در اکسپوهای گذشته به کمیته ملی اکسپو میلان کمک کرد تا بهترین و اثربخش‌ترین عملکرد را در این زمینه ارائه دهد و رتبه دوم اکسپو ۲۰۱۵ میلان را برای ملت ایران به ارمغان بیاورد.


کار تیمی همیشه اثر بخش است

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: معتقد هستم که کار تیمی همیشه اثربخش خواهد بود. من همواره به همه همکارانم تاکید می‌کنم که برای پیشبرد یک اتفاق بزرگ اقتصادی باید برای هر کسی یک نقش کلیدی در نظر گرفت. موفقیت یعنی تلاش جمعی و تلاش جمعی یعنی همفکری برای رسیدن به هدفی والا. باید از همه کمیته‌های فنی و محتوایی فعال در اکسپو تشکر کنم که شبانه روز در این مسیر زحمت کشیدند. وی همچنین اظهار کرد: براساس گزارش‌ها در ۶ ماه حضور ایران در اکسپو میلان، پاویون ایران میزبان حدود ۴ میلیون گردشگر از سراسر جهان بود. بنابراین به جرات می‌توانم بگویم که اکسپو در شناساندن ایران به بخش عظیمی از مردم جهان تاثیرگذار بود و ایران از این رویداد بزرگ جهانی استفاده مطلوبی برای شناساندن توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود به جهانیان کرد. حضور میلیونی گردشگران در این رویداد نمایشگاهی باعث خوشحالی آقای روحانی هم شد. ایشان در جلسه هیات دولت از این تلاش تشکر کردند و نقش تیم اجرایی را در هدفی که مشخص شده بود تاثیرگذار خواندند. به علاوه این نکته‌ای قابل توجه است که ایتالیا با حضور بیش از ۳۶۰ هزار نفر از تاجران، بازرگانان، سرمایه‌گذاران و مسئولان کشورش در ایران، بیشترین و بزرگترین هیاتی است که برای مذاکره در ایام پس از برجام وارد کشور ما شده و بدون شک برگزاری اکسپو و حضور موفق ایران در این رویداد جهانی در معرفی و جذب این گروه بسیار موثر بوده است.

expo milan

expo milan

طرحی که مانند آن را قبلا کسی ندیده باشد
مقام عالی وزارت سپس به معماری منحصر به فرد پاویون ایران اشاره کرد و گفت: باید از تیم معماری این مجموعه هم تشکر کنم. هم از تیم آقای کامران صفامنش برای معماری اصلی و طرح کلی پاویون و هم از گروه ره شهر به خاطر طراحی داخلی این مجموعه. درخواست ما از این دو گروه این بود که روی طرحی خاص و تازه کار کنند. طرحی که مانند آن را در گذشته کسی ندیده باشد. این دوستان نیز بحق با طرح یک سفره ایرانی حق مطلب را ادا کردند. این سفره برای ۶ ماه پهن شد و از هر جنبه برای ما اثر مثبت داشت. امیدوارم برای حضور موفق‌تر و پربارتر در اکسپوهای بعدی نیز از همین حالا آماده شویم. چه برای اکسپو ۲۰۱۷ قزاقستان که یک اکسپو منطقه‌ای اما با اهمیت است و چه برای اکسپو ۲۰۲۰ که قرار است در شهر دوبی برگزار شود. هر دوی اینها باید عرصه حضور ایران و گروه‌های نمایشگاهی کشورمان باشد؛ به‌طور تاثیرگذارتر، حرفه‌ای‌تر و پرافتخارتر.


توجه به نوسازی نمایشگاه بین‌المللی

نعمت زاده در پایان خطاب به مدیران نمایشگاهی تهران با اشاره به اهمیت نوسازی نمایشگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: خیلی زود فضای نمایشگاه بین‌المللی تهران باید بازسازی و نوسازی شود. نمایشگاه بین‌المللی تهران بعد از این همه سال باید وجه و نمای بسیار بهتری داشته باشد. سال‌هاست که شکل و شمایل این سایت هیچ تغییری نکرده و سالن‌ها قدیمی و فرسوده شده‌اند. باید خیلی زود برای نوسازی و بازسازی آن اقدام کرده و از فضای بزرگ و مطلوب آن بهره‌برداری بهتری کنید. این نمایشگاه با توجه به فضای سبز خوبی که دارد می‌تواند در کنار اهداف اقتصادی برای مردم تبدیل به یک تفریحگاه دائمی شود. امیدوارم در فضای جدید ملی و بازسازی اقتصاد کشور تلاش شما هم برای این سایت از گذشته بیشتر نمود پیدا کند.

expo milan

expo milan

با کمترین بودجه مدال نقره را گرفتیم
حسین اسفهبدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک رفع تحریم‌های بین‌المللی اظهار کرد: آقای مهندس نعمت‌زاده همواره تاکید داشتند که این اختتامیه را هرچه زودتر برگزار کنیم. اما به دلیل تعدد فعالیت‌ها این مراسم برگزار نشد تا اینکه قرعه به نام این روز خوب و مبارک افتاد. چه چیزی بهتر و خوشحال‌کننده‌تر از اینکه در یک روز دو جشن ملی داشته باشیم. یکی برای رفع تحریم‌ها و دیگری به مناسبت اختتامیه اکسپو ۲۰۱۵ میلان. مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: از زمانی که ما کار روی پروژه اکسپو را آغاز کردیم به‌طور تقریبی بدون وقفه تلاش کردیم و حتی روزهای تعطیل هم به همراه تیم محتوایی و اجرایی‌مان مشغول فعالیت بودیم. این تلاش‌ها به لطف خدا و نظم وزارت صنعت، معدن و تجارت در پیگیری برنامه‌ها به بار نشست. برخی مدیران وزارت خارجه همواره نگران بودند که خدایی ناکرده کار ما به نتیجه نرسد. البته حق هم داشتند. با توجه به فرصت اندکی که داشتیم کوچکترین تعللی ممکن بود ما را از هدف‌مان بازدارد. معاون سازمان جهانی یوفی در افریقا و خاورمیانه تصریح کرد: شکر خدا با تمام محدودیت‌هایی که وجود داشت بالاخره کار تیمی جواب داد و ما موفق شدیم مدال نقره اکسپو میلان را برای ملت ایران به ارمغان بیاوریم. جالب است بدانید که بودجه این رویداد عظیم در ابتدا ۲۰۰ میلیارد تومان بود. با توجه به مشکلات مالی دولت آقای نعمت‌زاده آن را به ۷۸ میلیارد تومان تقلیل دادند. پس از مدتی فهمیدیم که این میزان هم قابل پرداخت نیست، بنابراین تنها ۴۰ میلیارد تومان دریافت کردیم. این رقم در مقابل مخارج چندصد میلیون یورویی کشورهای اروپایی و امریکایی بسیار ناچیز بود. اما ما با همین بودجه کار را به سرانجام رساندیم که البته بخش کوچکی از آن را در قالب دستگاه‌ها و وسایل خریداری شده برای پاویون که بعدا به ایران بازگردانده شدند، زنده کردیم، بنابراین می‌توانم بگویم که ما با بودجه‌ای کمتر از ۴۰ میلیارد تومان پروژه بزرگ اکسپو را به سر منزل مقصود رساندیم. اسفهبدی در پایان از همه همکاران فعال در کمیته‌های هفتگانه اکسپو تشکر کرد و گفت: از چهره‌های بسیاری باید نام ببرم که ممکن است برخی از شما از قلم بیفتید، از این‌رو به یک تشکر گروهی بسنده می‌کنم. از دوستان فعال در زمینه فرهنگ و هنر که برای اجرای نمایش‌ها و کنسرت‌ها، به‌ویژه مراسم روز ملی ایران زحمت کشیدند ممنونم. از تیم‌های فعال در رستوران ایران و بخش‌های بازرگانی تشکر می‌کنم. همکاران ما در بخش گردشگری و معرفی جاذبه‌های متعدد ایران به خارجی‌ها هم بحق شایسته قدردانی هستند. از همکاران خوبم در سایت تهران و رسانه‌های فعال در عرصه صنعت نمایشگاهی نیز قدردان هستم. امیدوارم که این افتخارات جهانی تداوم داشته باشد و ما هم زنده باشیم و حاصل تلاش‌های همکاران را در این زمینه ببینیم.

expo milan

expo milan

قدردانی از فعالان اکسپو
در پایان این مراسم جمعی از فعالان اکسپو مورد قدردانی قرار گرفتند و لوح آنها از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران اهدا شد. چهره‌های فعال در عرصه‌های مختلف دولتی و بخش خصوصی مانند مرتضی رحمانی موحد، منوچهر طاهایی، کامران صفامنش، اصغر فیروزآبادی، جلال عرب اویسی، مهدی افضلی، سونیا پوریامین، آریامجیدی، محمد سعادتی‌پور، رسول یاراحمدی، کاووس واضحی، محمد محبعلی، حسین میرظفرجویان،‌ محمد حمیدی مقدم، علی گودرزی، علی شریعتی مقدم و… از اعضای کمیته‌های هفتگانه ستاد اکسپو، مسئولان بخش تجاری و رستوران پاویون و…. از جمله افرادی بودند که زحمات آنها در ستاد اکسپو و ایام و ماه‌های برگزاری اکسپو مورد توجه و تشویق قرار گرفت. گفتنی است که از ناصر بزرگمهر مدیرمسئول، عاطفه خسروی، معاون سردبیر و میلاد محمدی خبرنگار روزنامه گسترش صمت نیز به پاس بیش از یک سال تلاش تخصصی برای معرفی ابعاد مختلف اکسپو ۲۰۱۵ میلان به مخاطبان قدردانی شد.

expo milan

expo milan

 

منبع : وب سایت رسمی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید