محصولات فناورانه جدید در ۲۰۱۶

سگ روباتیک، دستبند هوشمند، کمربند هوشمند، جلیقه هوشمند، روکش هوشمند فرمان خودرو، پنکه هوشمند، ردیاب هوشمند، دوش هوشمند و تخت هوشمند از جالب ترین فناوری های نوآورانه کوچک هستند که سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه می شوند.
یو اس ای تودی با اعلام این خبر افزود: این گجت ها و محصولات فناورانه در نمایشگاه سالانه CES 2016 لاس وگاس که چهارشنبه آغاز به کار کرد، رونمایی شدند.

CES که یکی از بزرگترین نمایشگاه های فناوری است، هر سال اوایل ژانویه جدیدترین گجت ها و محصولات الکترونیکی مصرفی را به نمایش می گذارد. جالب ترین محصولات ارائه شده در سال نومیلادی در این نمایشگاه به قرار زیر است:

CES2016

CES2016

**سگ روباتیک موسوم به CHiP

این سگ روباتیک دارای شخصیت مبتنی بر هوش مصنوعی است و در جریان بازی با صاحب خود می تواند رفتارش را با شرایط تطبیق دهد. این سگ روباتیک می تواند صاحبش را شناسایی کند و به دستورات وی واکنش نشان دهد. همچنین با استفاده از یک نرم افزار موبایل می توان فعالیت های جدید را به آن آموزش داد.

**دستبند هوشمند Wisewear

این دستبند نمونه ای از فناوری پیشرفته است که به همراه مد روز نیز پیش رفته و قادر است ضربان قلب، تعداد گام ها، میزان کالری مصرفی و بسیاری از اقلام دیگر را اندازه گیری کند و پیغام هایی را نیز در قالب متن، ایمیل و غیره نمایش دهد. با وجود این که دستبند Wisewear بسیاری از کاربردهای ساعت های هوشمند را در اختیار می گذارد، ویژگی منحصر به فرد آن، امکان ارسال سیگنال کمک به همراه محتوای صوتی و تصویری است.

**کمربند هوشمند Belty

این کمربند هوشمند در اصل یک ابزار ردگیری سلامت است که درون یک کمربند چرمی تعبیه شده است. کمربند با استفاده از هوش مصنوعی امکان ارسال پیغام های سفارشی را در اختیار کاربر می گذارد. بدین ترتیب می تواند او را برای گام برداشتن سریع تر، نوشیدن آب یا تنظیم تنفس، تشویق کند. قرار است این ابزار هوشمند تا پایان سال میلادی جاری به بازار عرضه شود.

**جلیقه هوشمند اسکی

این جلیقه هوشمند که مجهز به کیسه های هوا مجهز است، تنه کاربر را به طور کامل در بر می گیرد و حتی در صورت زمین خوردن در تندترین شیب ها نیز بدن اسکی بازان را از هرگونه آسیب محافظت می کند. این جلیقه به طور مستمر حرکت کاربر را تحلیل کرده و در صورت از دست دادن تعادل، در کمتر از ۱۰۰ میلی ثانیه کیسه های هوا را پر می کند تا در برابر هرگونه ضربه ای از بدن کاربر محافظت کند. این کمربند هوشمند اطلاعاتی را در رابطه با زمین خوردن گردآوری کرده و در اختیار کاربر می گذارد تا او درک درستی از علت زمین خوردن به دست آورد و از تکرار آن اجتناب کند.

**روکش هوشمند فرمان خودرو Smart Twheel

در سال ۲۰۱۳ میلادی، تمرکز نداشتن در هنگام رانندگی عامل ۳۱۵۴ مورد مرگ و ۴۲۴ هزار مورد تصادف منجر به جراحت اعلام شد. علت اصلی بخش عمده این تصادفات، استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی است. روکش فرمان هوشمند Smart Twheel قادر است در زمان رسیدن به چراغ ها و همچنین عملکرد خطرناک راننده –از جمله زمانی که یک دست راننده برای مدت طولانی از روی فرمان برداشته می شود- به وی هشدار دهد. این محصول در اواسط سال عرضه خواهد شد.

**پنکه های هوشمندHunter

شرکت Hunter دو پنکه هوشمند سقفی معرفی کرده است که یکی از جنس پلاستیک با نام Symphony و دیگری از جنس چوب با نام Signal است.این پنکه ها با سیستم اتوماسیون هوشمند شرکت اپل موسوم به HomeKit سازگاری دارند. بدین ترتیب می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که پنکه ها در هنگام ورود صاحبخانه به منزل یا در هر ساعتی از شبانه روز روشن یا خاموش شوند یا حتی با استفاده از ترموستات های سازگار با سیستم HomeKit، دمای خانه را تنظیم کنند. هردو پنکه Hunter از ماه فوریه با قیمتی کمتر از ۴۰۰ دلار به بازار عرضه خواهند شد.

**ردیاب هوشمند دود و مونوکسید کربن OneLink

این ردیاب هوشمند که با سیستم HomeKit سازگار است، امکان نظارت بر محیط خانه را با استفاده از یک نرم افزار موبایل فراهم می کند. عمر باتری ردیاب هوشمند Onelink بیش از ۱۰ سال است و بنابر این هیچگونه نگرانی در مورد طول مدت عملکرد آن وجود ندارد. این ردیاب در دو مدل برقی و باتری عرضه شده است.

**ساعت هوشمند Sensorwake

این ساعت هوشمند اولین نمونه در نوع خود است که برای بیدارکردن کاربر، از بو و رایحه بهره می گیرد. این ساعت می تواند با انتشار بوی قهوه، انواع شیرینی، شکلات و حتی بوی ساحل یا جنگل در محیط، کاربر را بیدار کند.

ساعت Sensorwake به کپسول های قابل تعویضی مجهز است که می توان هریک را برای ۳۰ مرتبه انتشار بو در محیط، به کار گرفت. این ساعت علاوه بر بو، یه یک زنگ صوتی نیز مجهز است که در هر حال می تواند کاربر را بیدار کند. ساعت Sensorwake در ماه ژوئن به بازار عرضه خواهد شد.

**دوش هوشمند Hydrao

این دوش هوشمند برای نمایش میزان آب مصرفی در زمان استحمام، رنگ عوض می کند و توان موردنیاز خود را از جریان آب به دست می آورد. شرکت تولید کننده این دوش هوشمند مدعی است با استفاده از آن مصرف آب به میزان ۲۵ درصد کاهش می یابد. انتظار می رود این دوش هوشمند با قیمت ۱۰۰ دلار در سپتامبر سال جاری میلادی عرضه شود.

CES2016

CES2016

**تخت هوشمند Sleep Number it

این تخت هوشمند علاوه بر امکان تنظیم نرمی بستر در هر دو روی تشک، به حسگرهای بیومتریک مجهز است که قادرند الگوهای خواب کاربر (از جمله ضربان قلب و نحوه تنفس) را شناسایی کنند. این تخت هوشمند از طریق یک برنامه موبایل، توصیه هایی (از جمله اندازه نرمی تشک و دمای مناسب) را برای خواب بهتر در اختیار کاربر قرار می دهد.

منبع : عصر ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید