رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

پیشنهاد «شهر آفتاب» به عنوان محل نمایشگاه کتاب

پیشنهاد «شهر آفتاب» به عنوان محل نمایشگاه کتاب:

محمود صلاحی (رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) در ابتدای این نشست با مهم خواندن دغدغه کتاب در همه کشورهای جهان گفت: از آنجا که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود این دغدغه در کشور ما بیشتر است و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت سالانه در شهر تهران که در نوع خود در منطقه بی‌نظیر است یکی از نمادهای این دغدغه به شمار می‌رود.

او سپس درباره‌ی فعالیت‌های صورت گرفته‌ی در پروژه‌ی باغ کتاب نیز یادآور شد: از سال ۸۶ شهرداری تهران با مدیریت جهادی پروژه باغ کتاب را آغاز کرد که این پروژه نگین مجموعه فرهنگی عباس‌آباد است. ۶۵ هزار مترمربع فضای مسقف به نمایشگاه و فروشگاه دائمی کتاب اختصاص داده خواهد شد. مجموعه باغ کتاب پس از نظرات مختلفی که پیرامون واگذاری آن مطرح شد از دو هفته پیش به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ساختار نشر شهر واگذار شده است. این مجموعه تاکنون ۹۲ درصد پیشرفت داشته و ۸ درصد کار عمرانی آن باقی مانده است و در زمان باقیمانده از سال ۹۴ در نظر است که این پروژه به اتمام برسد و تدبیر شهردار تهران این است که مجموعه باغ کتاب برای اردیبهشت ۹۴ آماده بهره‌برداری شود که در مجموع ۶۵ هزار متر فضای مسقف و ۲۰ هزار متر نیز فضای باز باید تدبیر شود. این مجموعه از بخش‌هایی نظیر فروشگاه کتاب بزرگسال، فروشگاه کتب کودک و نوجوان، تالار بزرگ علم، گالری کتابهای هنری دیجیتال، مرکز اسناد شهرداری و تئاتر کتاب به منظور ترویج کتابخوانی در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران سپس به نامه‌ی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به محمدباقر قالیباف (شهردار تهران) اشاره کرد و درباره‌ی محل برگزاری نمایشگاه کتاب، گفت: امروز به صورت رسمی جواب شهردار تهران به این نامه داده خواهد شد که در این نامه پیشنهاد ما شهر آفتاب بوده است اما وزارت ارشاد برگزارکننده این نمایشگاه است و تصمیم نهایی را آنها می گیرند و ما فقط پیشنهاد داده‌ایم هر جا آنها تصمیم به برگزاری این نمایشگاه بگیرند ما کمک خواهیم کرد.

او ادامه داد: نمایشگاه کتاب نیاز به محیطی دارد که فضای نمایشگاهی بر آن حاکم باشد و در باغ کتاب که قرار است فروشگاه کتاب دایر شود عملاً برگزاری نمایشگاه کتاب امکانپذیر نیست و با تدبیر شهرداری تهران نمایشگاه شهر آفتاب که در روبه‌روی حرم امام خمینی (ره) واقع شده با فضایی مسقفی بالغ بر ۷۰ هزار مترمربع در حال ساخت است که علاوه بر این از آنجا که فضایی صدهزار مترمربعی برای نمایشگاه کتاب تهران نیاز است ۴۰ هزار مترمربع نیز برای برپایی چادرها پیش‌بینی شده است که قابل اجراست. ایستگاه مترو نزدیک به شهر آفتاب در مراحل نهایی بوده که تا قبل از اردیبهشت ماه افتتاح خواهد شد و فاز اول نمایشگاه شهر آفتاب نیز در اردیبهشت افتتاح می‌شود.

صلاحی افزود: پیشنهاد شهرداری تهران به وزیر محترم ارشاد، معاون فرهنگی او و برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب مجموعه شهر آفتاب است که سه دلیل برای این پیشنهاد وجود دارد. فضای آماده مسقف خدمات حمل‌ونقلی از جمله مترو و دسترسی‌های بزرگراهی و همچنین فضای پارکینگ سه پیشنهاد اصلی برای برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب است. مجموعه عباس‌آباد قرار است تبدیل به یک مجموعه گردشگری شود واز هفته آینده شرکت تهران‌گشت در آنجا مستقر خواهد شد تا این اتفاق در آنجا رقم بخورد.

صلاحی سپس سید مجید حسینی مدیر عامل نشر شهر را مدیرعامل مجموعه باغ کتاب نیز معرفی و تصریح کرد: من رئیس هیأت مدیره باغ کتاب هستم که اعضای این هیأت مدیره در آینده به آن اضافه خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف شرکت توسعه عمرانی عباس‌آباد پس از این واگذاری چیست، گفت: این شرکت تا افق پروژه عباس‌آباد کار عمرانی آن را بر عهده دارد و نشر شهر و شرکت تهران‌گشت بهره‌برداران این مجموعه هستند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مجدد تاکید کرد: شهرداری در بحث نمایشگاه کتاب بضاعت خود را پای کار آورده و زمان بهره‌برداری را اعلام کرده است اما تشخیص محل برگزاری با وزارت ارشاد است و هر چه تشخیص داده شود کمک خواهیم کرد و برای پیشنهادات خودمان هم تعهدی از ارشاد نخواسته‌ایم. ما در تهران مشکل فروشگاه کتاب داریم که بخشی از آن به واسطه باغ کتاب برطرف خواهد شد و این افزایش فروشگاه‌ها در برنامه ما قرار دارد.

صالحی همچنین قول برگزاری متفاوت نمایشگاه یاد یار مهربان را داد و گفت: از آنجا که چند سالی است این نمایشگاه در حال برگزاری است نقاط قوت و ضعف آن بررسی شده و روش جدیدی برای برگزاری آن در سال جاری در نظر گرفته شده است. امسال در نظر داریم این نمایشگاه را در دو مقطع هفتم و هشتم برای دانش‌آموزان برگزار کنیم که ابتدا معلمان در یک همایش توجیه خواهند شد و بعد از آن دانش‌آموزان در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد که هر دانش‌آموز می‌تواند با توجه به بودجه ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی که از سوی شهرداری در نظر گرفته شده تا سقف ۱۸ هزار تومان به انتخاب خودش کتاب خریداری کند.

وی افزود: این نمایشگاه که افتتاحیه آن ۲۸ دی ماه خواهد بود با هدف گسترش فرهنگ مطالعه در میان دانش‌آموزان برگزار خواهد شد که مسابقه‌ای نیز پس از مطالعه کتاب‌ها توسط دانش‌‌آموزان برگزار خواهد شد. ۱۰ نفر اول برگزیده این مسابقه با شهردار تهران ملاقات خواهند کرد و جوایزی که توسط شهردار تعیین شده از دست او خواهند گرفت همچنین صد نفر برگزیده بعدی هر ۱۰ نفرشان با یک معاون شهردار دیدار خواهند کرد و تا صد هزار نفر نیز می‌توانند از خدمات شهرداری تهران به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

منبع : ایلنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید