ورود کالاهای ایرانی به بازار هند

مسیر ناهموار ورود کالاهای ایرانی به بازار هند:

سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی «دهلی نو» از روز شنبه بیست وسوم آبان با حضور ایران به مدت دو هفته در محل نمایشگاه های هند در دهلی نو آغاز شد.
به گفته این افراد ؛ تجار ایرانی علاوه بر پرداخت هزینه های سنگین گمرکی به بهانه های واهی کالاهایشان به موقع ترخیص نمی شود و این موضوع باعث تحمیل هزینه های سنگین انبارداری به آنان می شود.
آنان می افزایند: این هزینه ها باعث افزایش قیمت محصولات ایرانی و پایین آمدن توان رقابتی آنها در نمایشگاه شده است.
«مصطفی اسدی» از تاجران ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی تجاری هند، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشکلات فراوان ترخیص کالا در هند اظهار داشت: قوانین سخت و درخواست های نامعقول مسئولان گمرک هند باعث تاخیر در ترخیص کالا و بالارفتن قیمت تمام شده کالاهای ایرانی در نمایشگاه شده است.
وی، شفاف نبودن قوانین گمرکی ، تغییرات مکرر و ایرادگیری های متعدد مسئولان گمرک هند را از جمله عوامل طولانی شدن روند ترخیص کالا در این کشورعنوان کرد و افزود: این مشکلات باعث شده که برخی از تجار ایرانی نتوانند به موقع کالاهای خود را در نمایشگاه عرضه کنند و این امر موجب وارد آمدن ضرر و زیان زیادی به آنها شده است.
این تاجر ایرانی با ابراز ناخشنودی از وضعیت ترخیص کالا در گمرک هند گفت: مشکلات اداری موجب شده تا تجار ایرانی رغبتی برای حضور دوباره در بازارهای این کشور را نداشته باشند.
محمدی یکی دیگر از تجار ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی تجاری هند با اشاره به هزینه بالای انبارداری در گمرک گفت: به علت سخت گیری های گمرک هند و طولانی شدن روند ترخیص کالا، تاجران ایرانی هزینه سنگینی برای انبارداری کالا در گمرک می پردازند.
وی افزود: گمرک هند روزانه ۱۵۰۰ دلار برای انبارداری کالا دریافت می کند و تاخیر چند روزه در ترخیص کالا هزینه سنگینی را به تجار ایرانی تحمیل می کند.
این شرکت کننده ایرانی در نمایشگاه بازرگانی دهلی گفت که درحالی که میزان گمرکی طبق قوانین هند ۳۶ درصد می باشد اما با تحمیل هزینه های جانبی و بهانه گیری های مختلف این میزان به صد درصد افزایش یافته و هزینه های جانبی قیمت تمام شده کالاهای ایرانی را بسیار بالا برده است.
وی به شرایط سخت ترخیص کالا در هند در مقایسه با دیگر کشورهای اشاره کرد و اظهار داشت: ما پیش از این در ده ها نمایشگاه بین المللی در کشورهای مختلف از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس شرکت کرده ایم اما در هیچ کدام از این کشورها شرایط ترخیص کالا به اندازه هند دشوار نبوده است و این مشکلات باعث شده که تجار ایرانی رغبتی برای شرکت در نمایشگاه های هند نداشته باشند.
محمدی درخصوص قیمت بالای کالاهای عرضه شده ایرانی در نمایشگاه گفت که هزینه های جانبی باعث افزایش دو برابری قیمت محصولات ایرانی شده بعنوان مثال قیمت هر کیلوگرم گردو بعد از اضافه کردن هزینه انبارداری و گمرک به بالای ۱۲۰ هزار تومان در نمایشگاه عرضه شده که با این قیمت خریداری برای آن پیدا نمی شود.
«مهدی نجفی» یکی دیگر از تجار ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه بین المللی تجاری هند گفت: طولانی شدن روند ترخیص کالا، هزینه های گمرکی سنگین و بالا بودن اجاره غرفه باعث افزایش سرسام آور کالاهای ایرانی عرضه شده در نمایشگاه شده است.
وی با اشاره به تنوع پایین و تعداد کم غرفه های ایران در نمایشگاه امسال، اظهار داشت: شرایط سخت گمرکی و قوانین برای ترخیص و عرضه کالاهای ایرانی در هند موجب کاهش رغبت تاجران ایرانی برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی هند شده و امسال در این نمایشگاه تنها پنج غرفه ایرانی با تنوع کالایی بسیار اندک و تنها در دو رشته زیورآلات و خشکبار حضور یافته اند.
این تاجر ایرانی خواستار حمایت بیشتر مسئولان نهادهای ایرانی از تجار شد و گفت: ما از رایزن اقتصادی کشورمان در سفارت ایران درخواست داریم ارتباط نزدیکتری با تاجران ایرانی داشته باشند و با رایزنی های بیشتر شرایط را برای ترخیص کالاهای ایرانی تسهیل و از تحمیل سختگیری های گمرکی به تجار ایرانی جلوگیری کنند.
وی افزود: به علت شرایط سخت گمرکی هند کالاهای ما با یک هفته تاخیر به نمایشگاه رسید و خسارات سنگینی به تجار وارد شد و در این زمینه حمایت و پشتیبانی صورت نگرفت.
این تاجر ایرانی خاطرنشان کرد که شرایط ترخیص کالا در هند هرسال نسبت به سالهای قبل سخت تر شده و ما از مسئولان ایرانی مستقر در هند درخواست داریم با رایزنی های خود مانع از سختگیری های نامعقول گمرک هند در خصوص کالاهای ایرانی شوند.
«حسین بامیری»: رایزن اقتصادی سفارت ایران در دهلی نو نیز درگفت وگو با ایرنا با تایید مشکلات ترخیص کالای صادرکنندگان ایرانی گفت که درحال حاضر یکی دیگر از مشکلات مهم صدور روادید برای تجار ایرانی است به گونه ای که هر بازرگان ایرانی هر سال دوبار بیشتر نمی تواند روادید هند دریافت کند.
وی با اشاره به مشکلات ترخیص کالا درهند افزود: گمرک هند درمواردی رقم های نجومی برای ترخیص کالا از صادرکنندگان دریافت کرده اند به عنوان نمونه یکی از صادرکنندگان سنگ برای ترخیص کالای خود به «بنگلور» مجبور به پرداخت شش هزار دلار شد که باتوجه به پایین بودن قیمت سنگ رقم بسیار نامتعارفی است .
این کارشناس اقتصادی تبعیض تعرفه ای بین کالاهای ایرانی با دیگر کشورها را از دیگر مشکلات تجارایرانی عنوان کرد و گفت که هم اکنون این تعرفه برای کالاهای ایرانی بین ۳۲ تا ۴۰ درصد است درحالیکه میزان تعرفه برای برخی از کشورها بین صفر تا ۱۰ درصد و برای افغانستان صفر است و این عامل باعث افزایش قیمت کالاهای ایرانی در هند می شود.
وی مشکلات بانکی و انتقال پول را از دیگر موانع صادرات کالاهای ایرانی به هند عنوان کرد و خاطرنشان کرد؛ درحال حاضر بانک مرکزی هند اجازه تاسیس شعب بانک های ایرانی را نمی دهد واین مشکل باعث شده که نقل و انتقال پول با مشکل مواجه شود.
بامیری در ادامه با اشاره به رایزنی ها و تلاش بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات اظهار کرد در نشست اخیر هیات بازرگانی ایران با مقامات هندی برای رفع محدودیت ها بحث و تبادل نظر شد.
وی خاطرنشان کرد؛ ما به طور مستمر درحال رایزنی با مقامات هندی برای رفع مسائل و مشکلات تجار ایرانی هستیم .
رایزن اقتصادی ایران اظهار امیدواری کرد که با امضای تفاهمنامه همکاری اقتصادی بین دوکشور ؛ مشکلات تجار ایرانی هرچه سریعتر رفع شود.

منبع : ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید