ایران - عمان

راز عمان؛ واسطه ای برای تمام فصول

تحلیل یک رسانه آمریکایی:

راز عمان؛ واسطه ای برای تمام فصول:

پایگاه خبری تحلیلی گلوبال ریسک اینسایتس آمریکا نوشت: در طول هفته آخر اکتبر (هفته اول آبان) یک کنفرانس و نمایشگاه بین المللی تجاری از سوی یک شرکت عمانی در مرکز نمایشگاه های بین المللی خوزستان واقع در جنوب غربی ایران برگزار شد.
کنفرانس یادشده توسط شرکت عمان اکسپو برگزار شد و میزبانی آن را به همراه شرکت نمایشگاه های بین المللی خوزستان به طور مشترک برعهده داشتند.
بیش از ۶ هزار نفر در این کنفرانس شرکت کردند و ۶۵ شرکت از هفت کشور شامل، امارات متحده عربی، اردن، برزیل، بلغارستان، ایتالیا و هند شرکت کردند.
به اندازه کافی عجیب و سخت بود اگر عمان در این رویداد حضور نداشته باشد؛ علاوه بر اینکه، میزبانی آن با یک شرکت عمانی و تقریبا نصف ۶۵ شرکت حاضر در آن نیز عمانی نباشند.

** قرارداد خط لوله عمان با ایران
این پایگاه خبری در ادامه نوشت: این کنفرانس تنها یکی از مشخصه های بسیاری است که نشان می دهد روابط میان ایران و عمان بیشتر شده است.
علیرضا کاملی مدیر شرکت ملی صادرات گاز ایران ۲۸ اکتبر (ششم آبان) اعلام کرد: مذاکره با عمان در مورد تبدیل گاز طبیعی ایران در کارخانه های تولیدی شرکت گاز طبیعی مایع عمان به پایان رسیده است.
کارخانه های یاد شده هم اکنون ۲۵ درصد کمتر از ظرفیت کامل کار می کنند، بنابراین این ظرفیت استفاده نشده به شرکت گاز ایران اختصاص داده شده است. ایران نیز با پرداخت هزینه راه اندازی تولید اضافی این کارخانه ها که ظرفیت تولید شرکت گاز طبیعی مایع عمان را به بیش از ۱٫۵ میلیون تن در سال می رساند، موافقت کرده است.
علاوه بر این، قرارداد یاد شده به پروژه احداث خط لوله گاز طبیعی از طریق دریا که میدان گازی کیش واقع در خلیج فارس را به کشور عمان وصل می کند و مذاکرات آن با عمان از سال ۲۰۱۲ آغاز شده است، وابسته است.
انتظار می رود ظرفیت این خط لوله به سه میلیارد فوت مکعب در روز برسد.
در تاریخ دوم نوامبر (۱۱ آبان)، تنها پنج روز پس از پایان مذاکرات گاز طبیعی، اعلام شد که شرکت ساختمانی ساروج عمان در مناقصه پروژه احداث بیش از ۴۰۰ کیلومتر خط لوله آب در جنوب ایران شرکت خواهد کرد.
پروژه یاد شده، دومین فاز یک پروژه بزرگ با شرکت سرمایه گذاری و توسعه گل گهر است؛ شرکت مادری که چندین شرکت معدنی، استخراج و صنایع توسعه زیرساخت در زیر مجموعه آن قرار دارد.
مدیر شرکت ساروج گفت: این شرکت با شرکت های ایرانی همتای خود در تماس بوده است و انتظار برنده شدن در مناقصه می رود.
با وجود اینکه تصویب برنامه جامع اقدام مشترک (جی.سی.پی.او.ای یا برجام) توسط گروه ۱+۵ و پایان تحریم ها، اجازه فعالیت های اقتصادی اخیر را داده است اما روابط نزدیک اقتصادی و سیاسی ایران و عمان در ۱۰ سال گذشته افزایش یافته است.
در طول تحریم ها که هنوز هم ادامه دارد، شبه جزیره مسندم عمان که توسط امارات متحده عربی از بقیه عمان جدا شده است و در تنگه هرمز قرار دارد (با قایق موتوری فقط یک ساعت با ایران فاصله دارد)، با تقریبا ۲۰۰ شرکت، پل ارتباطی با ایران بود.

** مسقط ، یک میانجی
این پایگاه خبری تحلیلی در ادامه نوشت: در سطح سیاست دولتی، حفظ روابط با همسایگان منطقه توسط عمان و روابط نزدیک آن با بریتانیا و آمریکا، این کشور را به سرعت به بازیگر اصلی در روابط دیپلماتیک با خاورمیانه تبدیل کرده است.
نقش عمان به ویژه در مورد ایران بسیار مهم بوده و تاثیر تهران و مسقط بر یکدیگر در چند ماه گذشته افزایش پیدا کرده است.
در سال ۲۰۱۱ این کشور توانست پیشنهاد میزبانی نشست های محرمانه ای را بدهد که منجر به شروع مذاکرات هسته ای شد.
سیاست خارجی عمان نشان می دهد که این کشور با سوریه نیز روابط خود را حفظ کرده است بنابراین مسقط در موقعیت خاصی قراردارد که آن را قادر به تعامل با غرب، بشار اسد و ایران می سازد.
وزیر خارجه عمان به تازگی به دمشق سفر کرد تا پیش از گفت وگوهای جداگانه با عربستان سعودی و ایران در مورد بحران سوریه، با بشار اسد دیدار کند. در هر یک از این نزاع ها که عمان نقشی ساکت اما محوری را بازی کرده، ایران از طرف های اصلی بوده است.
بنابراین، روشن است که نفوذ رو به رشد عمان وابسته به رابطه نزدیک آن با ایران است که این روابط احتمالا در دستکم ۱۰ سال آینده در هر دو زمینه اقتصادی و دیپلماتیک ادامه خواهد داشت.
از نگاه ایران، رابطه با عمان به این کشور امکان مشارکت در سیاست های منطقه ای و تاثیرگذاری بیشتر در منطقه را می دهد.
از آنجا که کشورهای دیگر به سرمایه گذاری در ایران می اندیشند، سودمند است به عمان نگاه کنند که چطور با ایرانی ها مذاکره می کند و روابط خود را هم با ایران و با آمریکا متعادل نگه می دارد.

منبع : ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید