افتتاح نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در استانبول - ترکیه

افتتاح نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در استانبول – ترکیه

افتتاح نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در استانبول – ترکیه:

این نمایشگاه با حضور فاتح متین معاون وزیر اقتصاد ترکیه، حسین اسفهبدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاههای ایران، مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و رییس صنایع پتروشیمی ایران، جم شنل مدیرعامل نمایشگاه استانبول، محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر کشورمان در ترکیه و تعدادی از مسوولان اقتصادی و سیاسی دو کشور به طور رسمی افتتاح شد.
حسین اسفهبدی معاون وزیر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاههای ایران در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: افتتاح این نمایشگاه پس از ۱۴ سال زنجیره مهمی در روابط اقتصادی در حال توسعه ایران و ترکیه محسوب می شود.
وی افزود: روسای جمهوری دو کشور ایران و ترکیه برای روابط تجاری و اقتصادی دو کشور افق ۳۰ میلیارد دلاری تجارت سالانه هدف گذاری کرده اند و این نمایشگاه برای دستیابی به این هدف گامی مهم است.
وی بیان کرد: دو کشور دارای پیوندهای بلند و قوی در منطقه هستند و باید در جهت هم افزایی اقتصادی هم گام بردارند و از موقعیت جغرافیایی و حسن همجواری خود در عرصه های اقتصادی نیز بهره مند شوند.
وی خواستار تسهیل و تسریع خدمات در حوزه حمل و نقل و ارتباطات بانکی و استانداردسازی کالاها و خدمات برای رسیدن به افق ۳۰ میلیارد دلار تجارت سالانه شد و اظهار کرد: به سرمایه گذاران هم توصیه می کنیم که برای تولید و ایجاد ارزش افزوده مشترک نیز تلاش کنند.
وی همچنین بر افزایش سطح خدمات فنی و مهندسی و نیز ارتقای نقش تشکل ها و وزارتخانه های اقتصادی در روابط تجاری دو کشور تاکید کرد و گفت: شرکت های ایرانی توان بالایی برای همکاری با طرف های ترکیه ای دارند که بخش کوچکی از توان آنها در این نمایشگاه عرضه شده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نیز در این آیین روابط ایران و ترکیه را در همه حوزه ها رو به توسعه عنوان کرد و گفت: برگزاری این نمایشگاه اختصاصی پس از سالها تعطیلی جای خرسندی دارد.
محمد ابراهیم طاهریان فرد افزود: در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در تهران برگزار می شود و تفاهمات خوبی که در همه حوزه ها حاصل شده، از طریق پیگیری های مستمر به اقدامات عملی با هدف دستیابی به تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور تبدیل خواهد شد.
وی بیان کرد: روابط اقتصادی عمیق ایران و ترکیه در توسعه و امنیت منطقه نیز تاثیر زیادی خواهد داشت و با توجه به شروع اقدامات برای تحقق ۳۰ میلیارد دلار تجارت بین دو کشور، این نمایشگاه بخشی از نقشه راه تعیین شده در این زمینه است.
وی اضافه کرد: دو کشور تاکید دارند که روابط دوجانبه در بستر بخش خصوصی گسترش یابد و دولت ها بسترساز و فراهم کننده زمینه و تسهیل گر سرمایه گذاران بخش خصوصی باشند.
وی برپایی این نمایشگاه را فضایی برای آشنایی بخش خصوصی ایران و ترکیه دانست و با اشاره به تجربه خوب کشور ترکیه در برپایی نمایشگاه ها و عرضه توان تولیدی خود، خواستار گسترش سطح مراودات بین تجار و صنعتگران و سرمایه گذاران ایران و ترکیه شد.
حمیدرضا آملی مدیر اجرایی این نمایشگاه نیز در آیین گشایش این رویداد اقتصادی گفت: برپایی این نمایشگاه در پی توسعه روابط همه جانبه کشورمان با ترکیه و با هدف معرفی قابلیت ها و توانمندی های ایران در حوزه صنعتی، بازرگانی و اقتصادی برنامه ریزی شده و پس از ۱۲ سال توقف، برپایی نمایشگاه اختصاصی ایران در ترکیه، اقدامی مهم به شمار می رود.
وی بیان کرد: در این نمایشگاه بخش پتروشیمی، صنایع ساختمانی، صنعت خودرو، گردشگری و ایرانگردی توانمندی های خود را عرضه کرده اند و علاوه بر این، دو منطقه آزاد صنعتی و تجاری ماکو و انزلی نیز به معرفی ظرفیت های موجود خود در این مناطق برای سرمایه گذاری می پردازند.
این نمایشگاه با حضور ۸۷ شرکت و موسسه ایرانی و در فضایی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع برپا شده است.
همچنین این نمایشگاه چهار روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ برای بازدید علاقه مندان دایر است.

منبع ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید