برگزاری همایش ملی روز روستا و نمایشگاه توانمندی روستائیان

برگزاری همایش ملی روز روستا و نمایشگاه توانمندی روستائیان

همایش یادشده در روزهای ۱۳ و ۱۴ مهرماه در سالن اجلاس سران با مشارکت یکهزار و ۲۰۰ نفر از اعضای شوراهای روستایی و دهیاران برپا خواهد شد و طی آن علاوه بر برخی از وزرا، مسئولان دستگاه ذیربط به تبیین برنامه های خود در حوزه روستایی می پردازند و در کنار آنها نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نقطه نظرات و دیدگاه های خود را در این بخش تشریح خواهند کرد.
وی یادآور شد: شمار جمعیت روستایی کشور بالغ بر ۲۲ میلیون نفر است که ۳۰ درصد نفوس کشور را در برمی گیرند و این افراد در ۶۳ هزار روستا پراکندگی دارند.
معراجی افزود: بررسی ها نشان می دهد ۹۰ درصد منابع و درآمد بخش کشاورزی متعلق به جامعه روستایی است و ۳۰ درصد صنایع کشور در حوزه روستایی استقرار یافته اند.
وی تصریح کرد: طی سالهای گذشته جمعیت روستایی نتوانسته سهم مناسبی از منابع کشور را به خود اختصاص دهد و انتظار می رود در قالب ششمین برنامه توسعه کشور نگاه ویژه ای به بخش روستایی شود.
به گفته این مقام مسئول، امسال در قانون بودجه نزدیک به ۴۰ درصد منابع برای توسعه روستایی تخصیص یافت که سهم متفاوتی نسبت به سالهای گذشته بود.
وی در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص شرایط خانه های روستایی و برنامه های پیش بینی شده در جهت برطرف ساختن بناهای ناپایدار در این رابطه اظهار داشت: آمارها نشان می دهد که بیش از پنج میلیون دستگاه واحد مسکونی روستایی در کشور وجود دارد که از این رقم ۵۰ درصد ایمن سازی شده است.
معراجی گفت: نمایشگاه توانمندیهای روستائیان در عرصه اقتصاد مقاومتی که از ۱۴ تا ۱۷ مهرماه جاری در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برپا می شود، انواع خانه های روستایی را به شکل سمبلیک برپا شده و با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی میز لرزه ای ایجاد شده که وضعیت خانه های مقاوم و خانه های کنونی فرسوده روستایی را برای بازدیدکنندگان مورد آزمایشهای زلزله قرار می دهند.
وی برپایی کلاسهای آموزشی برای شیوه های ساخت وساز ایمن با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای را از جمله برنامه های در این ارتباط بیان کرد.
دبیر ستاد برگزاری همایش یادشده، رویکرد گردشگری در جامعه روستایی را از جنبه داخلی خاطرنشان ساخت و پیش بینی برنامه های جنبی در این ارتباط در دوره چهار روزه نمایشگاه را مورد تاکید قرار داد.
وی تصریح کرد: هدایت خانواده های روستایی به سمت اسکان در خانه های ایمن نیاز به فرهنگ سازی دارد و رسانه های همگانی در این زمینه می توانند نقش آفرین باشند و رسانه ملی هم باید سرمایه گذاری لازم را به عمل آورد.
معراجی اضافه کرد: روستائیان توانمندی بسیار گسترده ای برای مشارکت در چارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی دارند و چنانچه به درستی موضوع ها تبیین شود، آنها قادرند بیش از انتظار نقش آفرین باشند.
به گفته وی، مشارکت ۴۲۸ شهرستان کشور در نمایشگاه یادشده به عنوان نمایش شیوه زندگی مناطق مختلف و وجوه متمایز آنها نسبت به پایتخت نشینان از دیگر ویژگی این برنامه است.
دبیر ستاد مزبور، فضاسازی برای محیط مناسب ۹ اقلیم کشور از دیگر برنامه ها برشمرد و در کنار آن محلی برای نمایش ورزشهای آئینی و سنتی، فروش عرضه محصولات روستایی نیز پیش بینی شده است.
وی همزمانی این رویداد با نمایشگاه بین المللی صنعت را زمینه ای برای آشنایی صنعتگران کشور با توانمندیها و قابلیت های روستائیان کشور دانست و گفت: انتظار می رود در اثر این ارتباط اقتصاد روستایی تحول پیدا کند.
روز پانزدهم مهر ماه در تقویم کشور به نام روستا نامگذاری شد و مسئولیت ستاد ملی روز روستا با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری است و در کنار آن ۶ وزارتخانه، سه سازمان، سه نهاد انقلاب اسلامی از جمله مشارکت کنندگان این ستاد محسوب می شوند.

منبع : ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید