نمایشگاه بین المللی کرمان

کرمان قطب نمایشگاهی کشور می‌شود

کرمان قطب نمایشگاهی کشور می‌شود:

میلاد محمدی – گروه تجارت: همچنان تلاش ما برای برقراری ارتباط گسترده با نمایشگاه‌های استانی ادامه دارد در این میان ۲ شهر مهم در عرصه صنعت نمایشگاهی روزنامه صمت را در جریان فعالیت‌های صنعتی خود قرار می‌دهند.
سایت‌های نمایشگاهی در مشهد و اصفهان از سایت‌هایی هستند که اخبار و اطلاعات آنها کم و بیش در صمت منعکس می‌شود و ارتباط به نسبت مطلوبی با روزنامه دارند.
به تازگی با توجه به تغییراتی که در سایت نمایشگاهی جنوب شرق کشور (کرمان) رخ داده نیز نوید ارتباط منسجم این استان با روزنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به گوش می‌رسد. با مطالعه اخبار نمایشگاهی کشور، متوجه شدیم که از ۱۰ تیرماه مدیریت سایت کرمان به امید فدایی، یکی از فعالان عرصه صنعت نمایشگاهی و عضو انجمن صنفی برگزارکنندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران واگذار شده است.

وی که از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۷ قائم مقام شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان کرمان بود از سال ۸۶ فعالیت در عرصه نمایشگاه‌های خارجی را آغاز کرد و در نهایت در سال ۹۰ به عنوان یکی از چهره‌های شناخته‌شده صنعت نمایشگاهی موفق به اخذ مدرک «ای‌ام‌دی» (مدیریت بین‌المللی مراکز نمایشگاهی) شد. نخستین گفت‌وگوی رسمی با مدیر جدید نمایشگاه کرمان را در ادامه می‌خوانید:
اخبار و اطلاعات مربوط به سایت نمایشگاهی جنوب شرق کشور بسیار محدود است. حداقل ما در روزنامه خودمان پیش از این اطلاعاتی از نمایشگاه شما نداشتیم. برای شروع بهتر است اطلاعاتی کلی از سایت نمایشگاهی کرمان در اختیار مخاطبان ما قرار بدهید.

صنعت نمایشگاه در استان پهناور کرمان فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است. اگرچه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمان جزو نخستین نمایشگاه‌های ثبت شده در کشور است و از سال ۱۳۷۴ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد اما این صنعت نتوانست جایگاه خوبی در کشور و حتی استان داشته باشد. بنابراین همواره به صورت پراکنده فعالیت‌های نمایشگاهی داشته است.
ساخت محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی جنوب‌شرق کشور از سال ۱۳۸۵ در زمینی به مساحت ۲۴۰ هکتار در یکی از بزرگراه‌های اصلی کرمان آغاز شد که این روند نزدیک ۸ سال به طول انجامید و درنهایت سایت دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق به همت مدیران استانی در دولت یازدهم با برگزاری نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان کرمان در مهرماه ۱۳۹۳ افتتاح شد.

سایت نمایشگاهی جدید کرمان چه امکاناتی را در خود جای داده است؟
این مجموعه از مجهزترین نمایشگاه‌های کشور است. سالن‌های نمایشگاه دارای سقف‌های معلق و نوعی سازه جدید هستند که باعث می‌شود سایت جنوب شرق کشور به مرکزی مدرن بدل شود. درحال‌حاضر سایت کرمان دارای ۲ سالن تخصصی برگزاری نمایشگاه با مساحت ۲۲۰۰ مترمربع است که با توجه به سیاست سهامداران این شرکت فاز دوم آن نیز برای افزایش ظرفیت سالن‌ها و همچنین طرح‌های جانبی از جمله ایجاد رستوران، هتل، شهربازی و… در دستور کار است. لازم به توضیح است شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق آمادگی جذب سرمایه‌گذار با شرایط بسیار مناسب در محل سایت دائمی را نیز دارد.

شما به عنوان مدیر جدید این نمایشگاه چه اهدافی را برای رشد و توسعه صنعت نمایشگاهی استان کرمان در نظر دارید؟
با توجه به ظرفیت‌های کشاورزی، معدنی و صنعتی در استان کرمان، از جمله اهداف و چشم‌اندازهای آینده سایت کرمان اجرای طرح توسعه و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی داخلی و بین‌المللی در زمینه‌های گوناگون از جمله کشاورزی، معدن، خودرو و ساختمان و سایر عناوین معتبر نمایشگاهی است. البته رعایت تداوم در برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی و اختصاصی اصل اساسی پیشرفت یک سایت حرفه‌ای است که می‌تواند رشد آن را تضمین کند.

شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق با توجه به برخورداری از سایت مناسب در حال برنامه‌ریزی برای عضویت در اتحادیه نمایشگاه‌های بین‌المللی ( یوفی) و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی کشورهای خارجی در استان کرمان است. امیدواریم این طرح‌ها در رساندن نمایشگاه کرمان به سطح نخست استان‌های برگزارکننده نمایشگاه در ایران موثر باشند.
در مناطق مختلف کشور هر سایت استانی حداقل یک یا ۲ رویداد شناخته شده دارد که از رویدادهای تهران هم مشهورتر هستند. برای مثال در کیش نمایشگاه گردشگری و در اصفهان نمایشگاه سنگ و صنایع وابسته حرف اول و آخر را در عرصه نمایشگاهی کشور می‌زنند. آیا در کرمان نیز چنین رویدادهای شناخته شده‌ای داریم؟
بله. از عناوین مهم نمایشگاهی در استان کرمان می‌توان به برگزاری ۱۳ دوره نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان، ۱۴ دوره نمایشگاه تخصصی رایانه، ۱۴دوره نمایشگاه تخصصی لوازم خانگی، ۵ دوره نمایشگاه تخصصی کشاورزی، ۶ دوره نمایشگاه تخصصی خودرو ونمایشگاه‌های فرش دستباف، گردشگری، آب و برق و البته مبلمان اشاره کرد. این رویدادها ظرفیت‌های بسیار خوبی برای رشد و توسعه هرچه بیشتر دارند و باید تلاش کنیم رویدادهای جدیدی به تقویم نمایشگاهی استان اضافه شود.

ناگفته نماند که با توجه به وسعت استان، شهرستان‌های این منطقه نیز به دلیل توانمندی در بخش‌های صنعتی کشاورزی و معدنی از ظرفیت خوبی برای برگزاری نمایشگاه برخوردارند که می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کشاورزی در شهرستان‌های سیرجان، رفسنجان و جیرفت اشاره کرد. این امر نیز در دستور کار شرکت نمایشگاه‌های جنوب‌شرق قرار دارد تا شرایط برای توسعه صنعت نمایشگاهی در این منطقه بیش از پیش فراهم شود.

در حال حاضر چه چالش‌هایی در صنعت نمایشگاهی جنوب شرق کشور وجود دارد که نیاز است برای رفع آنها قدم بردارید؟
از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت نمایشگاهی در کرمان حساسیت صنوف به برگزاری بعضی عناوین نمایشگاهی در کرمان است که البته این امر به دلیل برگزاری نمایشگاه‌های غیرتخصصی در کرمان بوده و باعث شده آنها نسبت به رویدادهای نمایشگاهی بدبین باشند.
به‌طور قطع با رویه جدید شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق در راستای تخصصی برگزار کردن تمام رویدادهای تقویم نمایشگاهی این حساسیت نیز برطرف خواهد شد.
بدون شک اگر نمایشگاه‌ها به‌طور تخصصی و حرفه‌ای یعنی با حضور نشان(برند)های معتبر که برای معرفی محصولات خود و نه فقط برای عرضه مستقیم کالا به مصرف‌کننده قصد شرکت در نمایشگاه را دارند برگزار شوند نه تنها صنوف از برگزاری نمایشگاه ها احساس خطر نمی‌کنند بلکه خود آنها نیز از آن استقبال خواهند کرد.

به طور کلی تاثیر فعالیت‌های نمایشگاهی را در توسعه شهر و استان تا چه میزان ارزیابی می‌کنید؟
صنعت نمایشگاه و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در هر یک از استان‌ها تاثیر مستقیمی بر اقتصاد آن منطقه و شهر خواهد داشت و در طول برگزاری یک نمایشگاه بسیاری از صنوف و واحدهای اقتصادی منطقه چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
ان‌شاالله با چشم‌اندازی که برای صنعت نمایشگاهی استان کرمان در نظر گرفته شده به‌زودی شاهد حضور استان کرمان در صدر استان‌های نمایشگاهی و تبدیل شدن این منطقه به قطب نمایشگاهی کشور عزیزمان ایران خواهیم بود.

منبع : صمت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید