brand

جایی که فقط بِرَندها می مانند

«ایران کشور ثروتمندی است که ظرفیت های زیادی برای ثروتمند شدن دارد.» این جمله در نگاه اول آنقدر کلی است که شبیه شعار می ماند ولی وقتی خوب دقیق می شویم خواهیم فهمید که احتمالا ضعف های ما در کجا نهفته است و چرا آنقدر که باید و شاید دست تولید کننده در معرفی تولیدات خود در دنیا باز نیست.

این موضوع از آن جهت بیشتر مورد توجه است که بدانیم ما محصولات خوبی داریم چون، زعفران که باید با برند اسپانیایی عرضه شود! یا بسیاری از محصولات و تولیدات دیگر هم داریم که به خاطر ضعف بسته بندی آنقدر به مذاق خارجی ها خوش نمی آید. این مورد غیر از آن مواردی است که از سر دشمنی گفته اند هندوانه ایرانی سوراخ و خراب است یا محصول دیگر آلوده است.
سوال آنجاست که چرا زعفران ایرانی کیلویی یک میلیون تومان به اسپانیا صادر و در آنجا بسته بندی و با برند اسپانیایی صادر شود. در حالی که قیمت آن به ۷ میلیون تومان رسیده است؟ این وضعیت در بسیاری از تولیدات دیگر کشاورزی هم وجود دارد. چرا که اصلی ترین مسئله همان نداشتن و شناخته نبودن برند و مهم تر از آن ضعف صنعت بسته بندی است. این مسأله در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان در این زمینه گلایه دارند. عده ای معتقدند که ما در داخل کشور ضعف برندسازی داریم. البته هستند برندهای داخلی که به قول ایرج ندیمی، نماینده مجلس، برای آن صف می کشند.

وی به موج گفته است: «این حرف که می گویند برند معتبر داخلی نداریم بیهوده است. برند نشانه تداوم، کیفیت، قیمت و مشتری مداری است. خیلی ها در داخل یک برند را قبول دارند که برای آن صف می کشند.»
البته مشکل برند فقط مربوط به کشور ما نیست. سیگار ترکیه هم این حالت را دارد. سوال اینجاست که اگر ترکیه توتون با کیفیت بالا تولید می کند و یا زعفران ایرانی تا ۷برابرقیمت بالاتر قابلیت فروش دارد، پس چرا هیچ سیگار ترکیه ای در دنیا مطرح نیست و در دنیا کسی زعفران ایرانی نمی خرد؟

تا آنجایی که بازاریابان می گویند هیچ تولید کننده ای از فروش محصولات خود پول در نمی آورد مگر این که، برند معتبر و شناخته شده ای داشته باشد که به راحتی در داخل و خارج کشور مشتری جذب کند. به نظر می رسد که شرکت های ایرانی هم باید به دنبال خلق برند بین المللی باشند. سوال اینجاست که چگونه می توان یک برند بین المللی معتبر داشت؟

دکتر احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفته است: «در سال ۹۳، ۱۶۴۳۶ برند تجاری به ثبت رسیده است.از این تعداد ۳۰۲۸ مورد برند بین المللی بوده است،که این آمار نسبت به سال ۹۲، که ۳۶۵۹ مورد ثبت برند بین المللی صورت گرفته، ۱۷ درصد کاهش داشته است. اما در مورد ثبت برند داخلی ۶۰ درصد افزایش داشته ایم.»
البته این آمار البته که کلی است و شاید گویای جزییات موارد مورد بررسی و چالش نباشد ولی، آنچه قابل ارزیابی است حمایت همه جانبه دولتی در این راستا از تولید کنندگان است.

brand

brand

عده ای عدم حمایت از تولید کنندگان را علل ضعف محصولات خود و نداشتن قدرت برتری با مشابه خارجی دانسته اند. در این زمینه ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی به موج گفته است:« شاید تولید کننده دچار عدم مدیریت در کارش است که به نتیجه دل خواه نمی رسد؛ یا دنبال انحصار و استفاده از پول نفت هستند و بر دانش خود تکیه نمی کنند.ممکن است بگویند از لحاظ سیاستگذاری نوساناتی وجود دارد. ولی هر انتقادی هم مقبول نیست. بعضی از ضعف ها به خودشان بر می گردد. تولید کننده باید بتواند در زمینه تولیدی اش با کشورهای رقیب برابری کند. مثلا تولید کننده ای سالها یک جعبه بتواند تولید کنند که باید تولید آن از لحاظ جذب و بازار مشتری، نحوه کار و بازاریابی، تنوع و شکل تولید بتواند با مشابه خارجی رقابت کند. البته ممکن است یک مواردی به نظام برگردد که در جای خود قابل قبول است.»
با این حال تا آن جایی که گفته شد پیش نیاز یک بازاریابی بین المللی داشتن برند معتبر است. امید است که ما هم بتوانیم تمامی ضعف های خود چه در زمینه کیفیت محصولات و چه صنعت بسته بندی را برطرف سازیم و حالا که قرار است دروازه صادرات بیشتر گشوده شود و کشتی های بیشتری در سواحل و جزایر ما پهلو گیرند، محصولات و تولیدات خود را بهتر و مناسب تر به جامعه بین المللی عرضه کنیم. این مهم هم در راستای منافع دولت است و هم تولید کننده و تاجر و هم مصرف کننده.

منبع – موچ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید