iranoilshow 2015

بیستمین نمایشگاه نفت، گاز ،پالایش و پتروشیمی افتتاح شد

بیستمین نمایشگاه نفت، گاز ،پالایش و پتروشیمی افتتاح شد:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی بعدظهر امروز با حضور زنگنه، وزیر نفت و اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران ،افتتاح شد.
ناصری، مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی نفت در ابتدای مراسم گفت: ۲۱۵۱ شرکت در این نمایشگاه شرکت کردند که ۶۰۰ مورد آن از کشورهای خارجی است که از ۳۹ کشور جهان به ایران آمده اند. در سال جاری ۷ کشور به کشورهای شرکت کننده اضافه شده است.
سپس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ضمن تشکر از دست اندرکاران نمایشگاه گفت: سال گذشته با اتمام فاز پارس جنوبی ظرفیت شبکه گاز کشور افزایش یافت که افتخار ان متوجه صنعتگران است.

زنگنه با اشاره به اینکه سال گذشته وعده ساخت یک فراگیر پالایشی ۴۸۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی را داده است، گفت: فراخوان این طرح صورت گرفت و ۸ شرکت که تعداد زیادی از آنها از بخش خصوصی و واقعی بودند انتخاب شدند.عملیات اجرایی این طرح نیز با حضور معاون اول رئیس جمهور خرداد ماه امسال آغاز می‌شود. همچنین یک پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه ای در دستورکار بود که با سرعت در حال پیگیری و فعالیت است.
زنگنه گفت: من به عنوان وزیر نفت معتقدم که باید شرایط کسب و کار و رقابت برای شرکت های ایرانی فراهم شود.بخش نامه ای را در هیمن زمینه مهر ماه ابلاغ کردم که طبق آن شرکت های ایرانی ملزم شدند که از شرکت های خارجی برای همکاری و فعالیت دعوت کنند. بحث بعدی همسنگ سازی قیمت ها بود. نکته بعد محاسبه قیمت ارز بود. من پیشنهاد دادم که قیمت ارز به صورت آزاد محاسبه شود. در این زمینه به دیوان محاسبات هم نامه نوشتم.چرا در این صورت ۲۵ یا ۳۰ درصد به نفع صنعتگر است.
وزیر نفت در ادامه گفت: بحث بعدی شفافیت در برگزاری مناقصه ها بود. حتما شرکت ها باید مناقصه ها در حضور خودشان باز شود.
زنگنه گفت: کار دیگری که انجام دادیم ابلاغ آیین نامه برای رفع اختلافات بین پیمانکاران و کارفرمایان بود. ما تا زمانی که داوری بی طرف و غیر وابسته طرف های قرارداد را درست نکنیم با مشکل روبرو هستیم. من روش حل اختلافات را ابلاغ کردم. این امر برای منضبط کردن ضمانت نامه ها هم بود.
وزیر نفت در ادامه گفت: بحث دیگر که من گفتم اینکه باید کالاهای اصلی برای مصرف از ساخت داخلی باشد.
وزیر نفت با اظهار اینکه ایران در داشتن شرکت‌های پیمانکار عمومی ضعیف است و باید در این زمینه تقویت شود، گفت: درصورت تقویت و ایجاد شرکت‌های قوی پیمانکار عمومی است که می‌توان کالاهای ساخت داخل را به خارج از کشور صادر کرد و بازارهای منطقه دسترسی داشت.

مجوز بزرگی که مجلس به دولت داد
زنگنه در ادامه سخنان خود گفت: یک مجوز بزرگی که مجلس به دولت داد که در قانون رفع موانع تولید هم به آن اشاره شده است. بودجه ای معادل ۱۰۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شد که از نظر فیزیکی یعنی بی نهایت. به این صورت که مجلس به دولت اجازه داده که کارهایی را برای توسعه کشور انجام دهد و این مقدار سقف ندارد.
وزیر نفت افزود: ما امسال ۶ هزار میلیارد تومان در گازرسانی برای روستاها و مناطق محروم هزینه می کنیم.
وی با اشاره به روند روبه رشد توسعه کشور گفت: ۸۰ هزار میلیارد یارانه هم فرصت است و هم تهدید. باید صرفه جویی کنیم.
وی افزود: در زمینه گاز فلر هنوز به خوبی پیشرفت نکرده ایم که آن هم به دلایلی است.
زنگنه گفت: از برخی سازندگان که رانت خواری کردند گله کرده ام . ولی فضا رو به پیشرفت است.

مرد شکستن تحریم ها هستیم
زنگنه گفت: ما مرد شرایط سخت هستیم و می‌توانیم شرایط سخت را مدیریت کنیم. مرد شکستن تحریم‌ها هستیم. متقاضی تحریم نیستیم و با تدبیر دولت این تحریم‌ها را خواهیم شکست و با عزت به تعامل خود با جهان ادامه می‌دهیم.
وی تأکید کرد: رفع تحریم ها به معنای رها کردن ساخت داخل نیست. ضمن اینکه باید در راستای اقتصاد مقاومتی که دستوراتی درون‌زا و برون گرا دارد حرکت کنیم. اکنون ایران با موضع قدرت و توانمندی با شرکت‌های خارجی که زمانی ما را تنها گذاشته‌اند مذاکره می‌کند.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور نیز در این مراسم با اشاره با اقتصاد مقاومتی گفت: صیانت از منابع نفت و گاز با اولویت توسعه و بهره‌برداری از میدانهای مشترک نفت و گاز، پرهیز از خام فروشی و افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره های ارزش صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی و ایجاد تنوع در روشهای فروش، مدیریت انرژی و توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه و تکیه بر توان داخلی و استفاده حداکثری از کالاها و محصولات ساخت داخل به جای کالاهای مشابه خارجی و پویاسازی بخش خصوصی در صنایع پایین دستی از جمله مبانی اقتصاد مقاومتی در حوزه نفت و گاز محسوب می‌شود.
وی عنوان کرد: انتظار داریم پس از ارائه مدل قراردادهای نفتی جدید که برمبنای واقعیتهای بازار به شدت رقابتی و در جهان امروز تدوین شده است، سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران چنان جذاب شود که صنعت نفت کشور در مدت کوتاهی بتواند سرمایه خارجی مورد نیاز را جذب کند و در مقابل تجربه های به دست آمده صنعت نفت را که از اجرای پروژه ها در شرایط سخت ناشی از تحریمها کسب شده، در اختیار شرکای راهبردی خود قرار دهد.

iranoilshow 2015

iranoilshow 2015

تکمیل فاز ۱۲ پارس جنوبی؛ تجربه گران سنگ صنعت نفت
جهانگیری با بیان این که یکی از تجربه های گرانسنگ در صنعت نفت، اجرای بزرگترین تاسیسات صنعتی تاریخ ایران یعنی تکمیل فاز دوازدهم میدان گازی پارس جنوبی بود، گفت: با بهره برداری از این فاز و سایر طرحهای دیگر به حدود ١٢۵ میلیون مترمکعب گاز در روز به تولیدات کشور اضافه شد و شهروندان ایرانی، زمستانی را بدون دغدغه کمبود گاز و انرژی برق تولید شده از گاز طبیعی، پشت سر گذاشتند.
وی ادامه داد: پارس جنوبی به تنهایی ۴٠ درصد منابع گازی ایران یعنی بیش از ١۴,٢ تریلیون مترمکعب گاز و ١٩ میلیارد بشکه میعانات گازی را در خود دارد، این ثروتی عظیم است که فرصتی را برای توسعه دهندگان ایرانی و شرکای احتمالی خارجی فراهم می‌کند که در زنجیره تولید گاز و تبدیل آن به فرآورده و محصولات پتروشیمی، ثروت عظیمی به دست آورد.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: در پرتو چنین همکاریهایی است که فازهای اولویت بندی شده بعدی پارس جنوبی در زمان پیش بینی شده به بهره برداری می‌رسد و تولید گاز از این میدان به بالای ٨٠٠ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.
جهانگیری ادامه داد: با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی سهم گاز در سبد انرژی کشور به ٧٠ درصد می رسد و با افزایش تولید گاز، گاز رسانی به نقاط محروم و روستاهای کوچک طی دوره ای سه ساله انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: دسترسی به بازارهای جدید صادرات گاز با اولویت کشورهای همسایه و همجوار، افزایش خوراک مجتمعهای پتروشیمی و به دنبال آن افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و ورود به بازار تولید LNG برای صدور گاز به بازارهای دوردست از دیگر نتایج بهره برداری از فازهای پارس جنوبی است.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: توسعه سریع میدانهای مشترک نفتی و گازی و میدانهای جدید با بهره مندی از مشارکت فنی و مالی شرکتهای بزرگ و معتبر داخلی و بین المللی، بحث مهم اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت ایران، است.
در تولید بنزین خودکفا می شویم
جهانگیری گفت: با شتابی که صنعت نفت در دولت تدبیر و امید، و به رغم تمام تحریمهای بین المللی، امسال یک آرمان دیگر این صنعت محقق می شود و با راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران به خودکفایی در تولید بنزین می رسد و امکان صدور بنزین به بازارهای دیگر را برای نخستین بار پیدا خواهد کرد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: ایجاد پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بهره برداری از محصولات آن و همچنین تولید بنزین«یورو۴« در تهران و کلانشهرها از گامهای اساسی صنعت نفت در حفاظت از محیط زیست است.
وی گفت: یک اقدام مهم دیگر صنعت نفت که از سال گذشته آغاز شده، شروع پروژه «سیراف» با اعلام فراخوان احداث ٨ پالایشگاه کوچک ۶٠ هزار بشکه ای میعانات گازی در روز در منطقه عسلویه است.
جهانگیری ادامه داد: در مورد عملکرد بند ق تبصره ٢ قانون بودجه سال ١٣٩٣ و ماده ١۵ قانون رفع موانع تولید، باید بگویم که طرحهای مرتبط بالادستی نفت و گاز و بهینه سازی مصرف سوخت موضوع این بند و ماده شامل احیای عملیات سوآپ با استفاده از موقعیت ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک کشور، ارتقاء صنعت نفت ایران به صنعتی سرآمد و روزآمد با تکیه بر توانهای داخلی و تعامل ها و همکاریهای بین المللی، ورود گسترده به بازارهای بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی و فرآورده ها و توسعه پایانه های صادراتی نفتی می شود.
معاون اول رییس جمهور افزود: در این راه همکاری سازمانها و شرکتهای معتبر داخلی و بین المللی صاحب تکنولوژی برتر و سرمایه مورد انتظار است. با اجرای این سیاستها و جذب مشارکتهای بین المللی، شرکتهای داخلی این امکان را پیدا می کنند که به شرکای منطقه‌ای و همکار شرکتهای بزرگ بین المللی تبدیل شوند. در حال حاضر نشانه های بارزی از تمایل شرکتهای بزرگ و کشورهای اروپایی به حضور پررنگ تر در عرصه صنایع پتروشیمی، گاز و نفت نمایان است و نمایشگاه حاضر مکانی مناسب برای بازبینی و بررسی امکان همکاری و مشارکت بر مبنای توانمندیها، فناوریهای در دسترس است.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار امیدواری کرد که پس از پایان تحریمها، این همکاریها شکل بنیانی به خود گیرد و شاهد این همکاریهای تأثیرگذار بین المللی در تأمین و امنیت انرژی مورد نیاز جهان و تولید کالاهایی با منشاء نفتی و تاسیساتی با کارگروه های بین المللی در تمام نقاط جهان باشیم.

منبع

iranoilshow 2015

iranoilshow 2015

iranoilshow 2015

iranoilshow 2015

iranoilshow 2015

iranoilshow 2015

بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی

بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید