نمایشگاه اخثصاصی ایران در کنیا

نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در نایروبی پایتخت کنیا افتتاح گردید

نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در نایروبی پایتخت کنیا افتتاح گردید:

نمایشگاه اختصاصى جمهورى اسلامى ایران در نایروبى پایتخت کنیا با حضور مجتبى خسروتاج رییس سازمان توسعه تجارت ، اسدالله دروی شامیرى، استاندار زنجان و کیپ رونو رییس اتاق بازرگانى کنیا از روز گذشته ۱۵ بهمن در مرکز نمایشگا ههاى بین المللى( کنیاتا ) در شهر نایروبی پایتخت کشور آفریقایی کنیا کلید خورد و تا روز دوشنبه نیز در جریان خواهد بود.
– به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ج.ا.ایران به نقل از روزنامه صمت ( صفحه ۷ روزنامه گسترش تجارت مورخ ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۵ ) :
این سومین حضور موفق کشورمان در رویدادهاى اختصاصى پس از نمایشگا ههاى ایتالیا و عمان است.
در این نمایشگاه ظرفیتهاى اقتصادى ایران به کشور کنیا معرفى می شود و بخش خصوصى ایران می تواند با همتایان خارجى خود آشنا شود. این نمایشگاه بدلیل وجود ظرفیتهاى مشترک اقتصادى ایران و کنیا از اهمیت ویژه اى برخوردار است. یکى از مهمترین موضو عهایى که در این زمینه وجود دارد، راه اندازى واحدهاى تولیدى در کنیاست.
اکنون برخى از ایرانیها درصدد هستند واحدهاى تولید خود را در این کشور را ه اندازى کنند. براى این کار تولیدکنندگان ایرانى بازرگانان خود را به نمایشگاه کنیا فرستاده تا پس از ارزیابی هاى مورد نیاز درباره ورود به حوزه تولید در این کشور تصمیم گیرى کنند.
* روابط عمیق تجارى به واسطه همکاریهاى بانکى
مجتبى خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت ایران نیز پس از افتتاح این نمایشگاه تخصصى بیان داشت که :
پس از انقلاب، ایران قصد داشت با کشورهاى آفریقاى روابط مناسبى داشته باشد. همچنین تا قبل از تحریمهاى اقتصادى این روابط تا حدى به وجود آمده بود، اما پس از تحریمها روابط اقتصادى ایران با کشورهاى آفریقایى به کمترین حد ممکن رسید. با اینکه ایران و کنیا ظرفیتهاى مشترک بسیارى دارند اما هنوز دو کشور نتوانسته اند از این ظرفیتها به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
رییس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه سالهاى گذشته تولیدکنندگان ایرانى توانستند بسیارى از محصولاتى را که کنیا نیاز دارد، تولید کنند، افزود: با اینکه تحریمهاى اقتصادى به ایران آسیبهاى بسیارى وارد کرد، اما در سالهاى گذشته ایران به تولید محصولاتى پرداخت که در کنیا و دیگر کشورهاى آفریقاى نیاز بسیارى به آنها وجود دارد. بر این اساس در سالهاى گذشته به ظرفیتهاى تجارى دو کشور افزوده شده و پیش بینى می شود در صورت رفع مشکلات بانکى ایران و کنیا بتوانند روابط عمیق تجارى داشته باشند.
خسروتاج درباره روند حل مشکلات فعالیتهاى بانکى مشترک با کنیا، این گونه پاسخ داد:
در روزهاى گذشته نشست مهمى با معاون رییس کل بانک مرکزى کنیا برگزار شدکه در این جلسه دو طرف به اهمیت و نقش روابط بانکى در روابط دو کشور پرداختند. بر اساس آنچه در جلسات بررسى مشکلات بانکى تاکنون مطرح شده، به نظر می رسد کنیا آمادگى کامل دارد تا روابط بانکى مناسبى با ایران داشته باشد. همچنین آنها از بانکهاى ایرانى به این کشور دعوت کردند تا براساس مذاکرات حضورى، مشکلاتى را که در این زمینه وجود دارد، برطرف کنند. وى در ادامه به بررسى تامین زیرساختهای روابط دو کشور پرداخته و گفت: حمل و نقل یکى از مهمترین زیرساختهایى که در این زمینه باید تامین شود. مشکلى که در تامین زیرساخت هاى حمل و نقل وجود دارد این است که راه اندازى خطوط کشتیرانى نیازمند، وجود تجارت بوده و تجارت نیز نیازمند خطوط حمل و نقل مناسب و کم هزینه است. این دو هم زمان به یک دیگر نیاز دارند و باید هر دوى آنها براى بازرگانان تامین کرد تا بتوانند محصولات تولید شده در کشور را به بازارهاى جهانى وارد کنند.
رییس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین به تشریح وضعیت تجارت ایران با کنیا پرداخت و در این باره توضیح داد:
قبل از تحریمهاى اقتصادى ایران، سالانه حجم مبادلات تجارى دو کشور به ۶۰ میلیون دلار می رسید. با این حال پس از اینکه روابط دو کشور رو به افزایش صادرات و واردات آورده بود، ایران تحریم شد. براساس پیش بینی ها در سالجارى به حدود ۴۰ میلیون دلار می رسد.
وى درباره سهم ایران و کنیا در حجم مبادلات تجارى توضیح داد:
در صورتى که ایران و کنیا به میزان ۴۰ میلیون دلار روابط تجارى داشته باشند سهم کنیا از صادرات به ایران حدود ۵ میلیون دلار و سهم ایران از صادرات به کنیا حدود ۳۵ میلیون دلار خواهدبود. این اختلاف نشان از قدرت اقتصادى ایران در برابر کنیا دارد که با استفاده از آن می توان محصولات مورد نیاز تولید را به کنیا صادر کرد تا این کشور هم بتواند به وضعیت بهترى دست یابد. ایران تمایل دارد روابط اقتصادی اش با کشورهاى دوست منجر به رشد اقتصادى آنها شود. خسروتاج با اشاره به اینکه تولید چاى و قهوه در کنیا از رونق بسیارى برخوردار است، گفت: ایران از کنیا چاى وارد می کند و این محصولى است که در کنیا به خوبى تولید می شود. همچنین قهوه نیز از دیگر اقلام وارداتى ایران از کنیاست، اما به دلیل اینکه درصد کمى از مردم ایران از این محصول استفاده می کنند، حجم وارداتى ایران در این زمینه نیز کم است.
خسروتاج این روابط را ناشى از برجام دانست و افزود: پس از تصویب برجام ظرفیتهاى اقتصادى بسیارى براى ایران به وجودآمد که راه اندازى نمایشگا ههاى تخصصى ایران در کشورهاى دیگر از مهمترین آنهاست. باید در نظر داشت که ایران سالها تحریم بود و بسیارى از کشورها از ظرفیتهاى اقتصادى کشورمان اطلاعى ندارند و باید با راه اندازى نمایشگا هها و استفاده از شیوه هاى دیگر این ظرفیتها را معرفى کرد.
* تبلیغات ایران در رادیو و تلویزیون نایروبى
آریا مجیدى، مدیر ارشد نمایشگاه اختصاصى ایران در کنیا نیز گفت:
در این نمایشگاه حدود ۶۵ شرکت از بخش خصوصى ایران حضور پیدا کردند. همچنین اتاق بازرگانى، صنایع، معادن و کشاورزى زنجان، قزوین و آذربایجان شرقى در این نمایشگاه از پاویون اختصاصى برخوردار هستند.
وى درباره حجم هزینه هاى انجام شده براى راه اندازى این نمایشگاه توضیح داد :
۷۰ هزار دلار هزینه اجاره سالن و غرفه سازى شده است. همچنین قبل از افتتاح نمایشگاه اختصاصى ایران در کنیا با شیوه هاى متفاوتى تبلیغات انجام دادیم تا بتوانیم سطح استقبال از این نمایشگاه را افزایش دهیم. مسئول برگزارى نمایشگاه ایران در کنیا با بیان اینکه از روزهاى گذشته تبلیغات تلویزیونى و رادیویى نیز آغاز شده، گفت: پیش بینى می شود با احتساب تبلیغات انجام شده، این نمایشگاه دستاوردهاى اقتصادى قابل توجهى براى کشورمان داشته باشد.
وى افزود: شبکه Citizen، KBC و ۲۴ Kenya تاکنون به طور مناسب این نمایشگاه را پوشش داده اند.
همچنین در روزهاى گذشته هادى فرجوند، سفیر ایران در کنیا گفتوگوى ویژه اى با KBC داشت که این شبکه حدود ۲۰ دقیقه این گفت و گو را پوشش داد و وى درباره ظرفیتهاى اقتصادى و نمایشگاه تخصصى ایران صحبت کرده بود.
شایان ذکر است :
این نمایشگاه تا ۱۸بهمن ماه در نایروبی پایتخت کشور کنیا ادامه خواهد داشت.

منبع: iranfair

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید