تاریخچه نمایشگاه های بازرگانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران

مروری بر تاریخچه نمایشگاه های بازرگانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران:

تا سال ۱۳۵۷ یعنی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هر ساله نمایشگاه های بین المللی ( شش دوره ) در شهریور ماه برگزار گردید . البته علاوه بر این نمایشگاه ها چند نمایشگاه دیگر نیز در سالهای قبل از انقلاب در زمینه های تخصصی برگزار گردید . البته در سال ۱۳۵۸ به دلیل تغییرات بنیادی در ساختار اقتصادی و سیاسی کشور ، نمایشگاه بین المللی برگزار نگردید . ولی در سال بعد و در تاریخ بیست و هشتم شهریور ماه سال ۱۳۵۹ ، هفتمین نمایشگاه بین المللی در تهران با شرکت پانزده کشور خارجی برگزار گردید .

این نمایشگاه به لحاظ ماهیت با نمایشگاه های قبل تفاوت قابل ملاحظه ای داشت چرا که در این نمایشگاه دولت ایران به شرکت کنندگان تاکید داشت که از معرفی و عرضه کالاهای لوکس و تجملی خودداری کرده و بیشتر به معرفی وسایل تولیدی ، صنعتی و واسطه ای بپردازند . در سال ۱۳۵۹ سازمان نمایشگاه ها با مرکز توسعه صادرات ایران ادغام شد و امور برگزاری نمایشگاه ها در داخل و خارج و خارج از کشور با هدف افزایش و توسعه صادرات غیر نفتی و تامین کالاهای سرمایه ای مورد نیاز ، از کشور های دیگر به مرکز توسعه صادرات واگذار شد . و به دنبال توسعه فعالیت های نمایشگاهی ، در سال ۶۰ مرکز توسعه صادرات ایران در ۲۳ نمایشگاه بین المللی خارج از کشور شرکت کرد که آغازی خوب در راهیابی و کسب تجربه در بازارهای جهانی به شمار می آمد پس از آن هر ساله نمایشگاه های بین المللی با کیفیت برتر و اهداف توسعه ای بیشتر صورت گرفت که به تعدادی اشاره می شود .

در بیست و نهم شهریور ماه سال سال ۱۳۶۱ ، هشتمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران را با شرکت ۲۳ کشور خارجی به همراه ۷۰ شرکت داخلی و ۴۲ تعاونی تولیدی برگزار نمود .

نهمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران نیز تز نوزدهم تا سی ام شهرویر ماه ۱۳۶۳ با حضور ۳۰ کشور از ۵ قاره جهان و ده ها واحد صنعتی ، تولیدی و بازرگانی ایران و ۴۸۰ شرکت داخلی و خارجی و فضایی بالغ بر یک صد هزار متر مربع برگزار گردید .

مطلب فوق از صفحات ۲۲ و ۲۳ کتاب ” اصول و فنون برگزاری نمایشگاه ها ” ، مولف ” سید حسین میرظفرجویان ” استخراج شده است و مطالعه کتاب به عنوان یکی از منابع  کاربردی در صنعت نمایشگاهی به تمامی علاقه مندان این عرصه توصیه می گردد.

منبع عکس : تهران قدیم به روایت ت – منصوری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید