نهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو تهران

افتتاح نهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو تهران

افتتاح نهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو تهران:

اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) با حضور در محل  نمایشگاه بین المللی تهران ضمن افتتاح این نمایشگاه از آخرین دستاورد ها در حوزه فناوری نانو بازدید کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین در آیین افتتاح نهمین نمایشگاه فناوری نانو با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی اقتصاد به منابع طبیعی گفت: دانش باید اصلیترین جایگزین درآمدهای نفتی باشد و تنها ذخیره و منبعی که تمام نشدنی است، دانش و مغز انسان است.
اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه فناوری نانو افزود: ایران پشتوانه بزرگی در تولید علم درتاریخ گذشته داشته است و دانشمندان ایرانی نقش مهمی را در این زمینه ایفا کرده اند. وی گفت: متاسفانه طی یک دوره زمانی ، ایران از این روند توسعه فناوری فاصله گرفته است اما در سال های اخیر موضوع علم و فناوری به مسئله اساسی کشور تبدیل شده است.

جهانگیری تصریح کرد: بانی اصلی این اقدام ، مقام معظم رهبری بوده است که بیش از همه برای این مسئله وقت گذاشتند و وارد این موضوع شدند.برای همه بویژه دانشمندان، حفاظت و حراست از این گفتمان مهم است و نباید بگذارند این روند کم رنگ شود.

جهانگیری افزود: یکی از مسائلی که بصورت جدی مورد بررسی است متکی بودن اقتصاد ایران به منابع طبیعی و نفتی است.
جهانگیری همچنین با اشاره به ایجاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه در کنار فعالیت‌های این معاونت، شرکت‌های دانش بنیان نیز شروع به فعالیت کرده‌اند و علاوه بر تلاش در جهت دانش بنیان شدن صنایع کشور، استفاده از دانش و فناوری‌های روز در صنایع و کشاورزی کشور را دنبال می‌کنند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دولت از برنامه‌های معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند گفت: از تلاش‌های شرکت‌های دانش بنیان در حوزه فناوری‌های نانو قدردانی و رشد بوجود آمده در این حوزه را تحسین کرد.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد بازار ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای صنایع بر‌تر کشور گفت: در ۱۰ ساله دوم سند چشم انداز بیست ساله یکی از کارهای مهم این است که از بازار داخلی حراست کنیم و برای صنایع بر‌تر کشور بازارهای بین المللی نیز پیدا کنیم.
جهانگیری افزود: این پذیرفته نیست که بازارهایی که در دوران تحریم در کشور ایجاد شد و در روزهای سخت با کمک و همت جوانان این کشور بوجود آمد، حالا که تحریم‌ها برداشته شده این بازار‌ها را نادیده بگیریم و از محصولات خارجی در صنایع داخلی استفاده کنیم.
معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: امیدوارم که در برنامه‌هایی که در آینده تدوین خواهیم کرد بتوانیم با ایجاد هماهنگی در میان دستگاه‌های مختلف، از بازارهای داخلی حمایت کنیم.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از محصولات و مراکز رشد بر‌تر با اهداء تندیس و لوح سپاس قدردانی شد.

دراین مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در سخنانی گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه فناوری نانو ارائه کرد و به تشریح برنامه‌های این معاونت برای توسعه علم و فناوری و حمایت از اقتصاد دانش بنیان پرداخت.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و جمعی از سفرا و فعالان دانشگاهی حضور دارند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در ابتدای این مراسم از محصولات منتخب این دوره از جشنواره بازدید کرد.

قرار است از سه محصول برتر جشنواره تقدیر شود؛ همچنین از برگزیدگان پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، پژوهشگاه ها و شرکت های فعال تقدیر به عمل می آید.

ستاری گفت: ۱۶۰ شرکت دانش بنیان در حوزه فناوری نانو ،‌۳۱۰ میلیارد تومان از فروش محصولات خود درآمد کسب کردند.

سورنا ستاری – معاون علمی و فناوری رئیس جمهور – در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه فناوری نانو افزود :بیا یید در پی این باشیم تا زیست بوم کشور تغییر کند و به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: سرمایه اصلی صنایع ، نیروی انسانی است ، نه مواد اولیه که استفاده می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: درحال حاضر ۱۵۲ پژوهشگاه داریم که با بکارگیری سرمایه انسانی در زمینه نانو و سرمایه گذاری فوق العاده توانسته اند درآمد مناسبی در این زمینه کسب کنند.

در نهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو تعداد ۸۶ شرکت ایرانی و ۵ شرکت خارجی از ۲ کشور کره جنوبی و تایوان در فضایی به مساحت ۶,۰۰۰ مترمربع حضور دارند که مشارکت کنندگان در این بخش جدیدترین محصولات و کالاهای خود در زمینه تولید دستگاهها و تجهیزات و محصولات مرتبط با فناوری نانو را به معرض نمایش گذاشته اند.

این نمایشگاه تا روز شنبه ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۵ در نمایشگاه بین المللی تهران ادامه خواهد یافت که علاقمندان و متخصصین محترم میتوانند از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر از آن بازدید بعمل آورند.

منبع : iribnews

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید