تهران – نمایشگاه تهران – افتتاح چهارمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر

fashion2

چهارمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از امروز در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر در حاشیه مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت: حدود ۲۰۰ مرکز در این جشنواره شرکت کردند که آثار آن ها ایرانی و مبتنی بر روش‌های تولید پوشاک ایرانی-اسلامی است.
قبادی با اشاره به اینکه در این جشنواره ۲۰ استان، ۷۴ دانشگاه و ۳۸ مرکز فنی و حرفه‌ای از استان‌های مختلف شرکت کرده اند افزود: در این دوره برجسته ترین تولیدکنندگان حوزه عفاف و حجاب که ۵۰ موسسه هستند شرکت کرده و آثار خود را در سالن های ۸ و ۹ به نمایش گذاشته اند.
وی با اشاره به حضور هفت کشور در بخش بین الملل جشنواره مد و لباس گفت: آثار ارائه شده در بخش نمایش ظرفیت مدسازی را دارند و قرار است در تفاهم با اتحادیه پوشاک بخشی از آثار ارائه شده به تولید انبوه برسد.
قبادی با بیان اینکه پوشاک هر جامعه نشانه های فرهنگی هر ملت را نشان می دهد افزود: بخش ویژه این جشنواره پاسخ به نیاز مخاطبان بخش حجاب و عفاف است و این بخش محور اصلی آثار ارائه شده جشنواره امسال است.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد نیز با انتقاد از اینکه سال های گذشته آن گونه که باید و شاید به حوزه مد و لباس توجه نشده است گفت: برگزاری جشنواره مد و لباس سعی دارد با نگاه علمی و دقیق دانشگاهیان را به صنعتگران نزدیک کند.
مرادخانی افزود: اقتصاد بخش مهمی در حوزه مد و لباس است که باید به آن توجه ویژه شود زیرا در کشور ما بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی به برندهای غیرایرانی مربوط می‌شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برندهای ایرانی خوبی در عرصه پوشاک فعالیت می کنند گفت: یکی از اهداف این جشنواره معرفی و گسترش برندهای ایرانی است.
مرادخانی با اشاره به اینکه سعی می کنیم پوشاکی هماهنگ با فرهنگ ایرانی-اسلامی به مردم معرفی کنیم افزود: نمی توان جلوی واردات پوشاک غیرایرانی را گرفت اما باید رقابت درستی میان برندهای ایرانی و غیرایرانی وجود داشته باشد و حضور طراحان ایرانی آنقدر پررنگ باشد که ورود پوشاک غیرایرانی به ایرانی ها آسیبی وارد نکند.

fashion
چهارمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر تا ۱۶ اسفند برپاست.

منبع

رئیس کارگروه مدولباس گفت: ما نمی‌توانیم در شرایط کنونی مانع ورود لباس‌ها و برندهای غیرایرانی شویم اما می‌توانیم شرایطی فراهم آوریم که برندهای ایرانی پررنگ و رقابت سالمی میان این دو برقرار شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مرادخانی رئیس کارگروه ساماندهی مدولباس در آیین گشایش چهارمین جشنواره بین‌المللی مدولباس فجر که امروز ۱۱ اسفندماه در سالن نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد مدولباس را حوزه جوانی دانست و افزود: لباس نماد است و نشان دهنده هویت، طرز تفکر و فرهنگ ما است حتی تبار اجتماعی آدم‌ها را از روی لباسشان می توان مشخص کرد. از این رو است که وقتی فیلم‌های قدیمی را می‌بینیم برای ما مهم است که بازیگرها چگونه لباس می پوشند چون لباس گزاره‌ای است که براساس آن می توان شرایط آن زمان را تحلیل کرد.

به گفته معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد در تمام این سال‌ها آنگونه که باید و شاید به حوزه مدولباس توجه نشده و جشنواره مد و لباس می‌کوشد تا نگاه علمی و دقیقی به این حوزه داشته باشد و دانشگاهیان را به صنعتگران نزدیک کند اگر این جشنواره بتواند این دو شاخه را به درستی کنار هم قرار دهد یعنی تولیدات ما را علمی و در عین حال کاربردی کند رسالت خود را انجام داده است.

به گفته مرادخانی بخش مهمی که در حوزه مد و لباس باید به آن توجه شود اقتصاد است چراکه در کشور ما بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی به برندهای غیرایرانی مربوط می‌شود شاید این جشنواره بتواند به تولید و گسترش برندهای ایرانی کمک کند.

رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس در ادامه بیان کرد: برندهای ایرانی که خیلی خوب فعالیت و پوشاک مناسبی ارائه می کنند هم هستند اما به خاطر برخی تهدیدهای اقتصادی از معرفی برند خود پرهیز می کنند. ما باید به آسیب شناسی این ماجرا بپردازیم و پوشاکی هماهنگ با فرهنگ ایرانی اسلامی و همچنین سایز ایرانی تولید کنیم.

مرادخانی با اشاره به اینکه نمی توان جلوی واردات پوشاک غیرایرانی را گرفت، بیان کرد: ما نمی توانیم در شرایط کنونی و در دنیایی که همه کشورها و مردمشان در تعامل با یکدیگرند جلوی ورود پوشاک غیرایرانی را بگیریم اما باید رقابت درستی میان برندهای ایرانی و غیرایرانی وجود داشته باشد و حضور طراحان ایرانی آنقدر پررنگ باشد که ورود پوشاک غیرایرانی به ایرانی ها آسیبی وارد نیاورد.

چهارمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس از امروز ۱۱ اسفندماه در سالن نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران کار خود را آغاز کرده است. در این جشنواره دستاوردهای ۲۰ استان به نمایش گذاشته شده است.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید