نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری

نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۱۶ برگزار می‌شود

نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۱۶ برگزار می‌شود:

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۱۶ (INOTEX2016) از دوم تا پنجم خردادماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران با حضور شرکتهای برتر ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ پرویز کرمی با بیان اینکه پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2016) از دوم تا پنجم خردادماه سال جاری با رویکرد بسترسازی برای تعریف همکاریهای فناورانه بین‌المللی برگزار خواهد شد، اظهار کرد: تاکنون حضور ۹۰ شرکت و مؤسسه در حدود بیش از ۱۴ کشور در این نمایشگاه نهایی شده است که پاویون ملی کشورهای روسیه، یونان و بلاروس به صورت متمرکز برپا می‌شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به رویکرد اصلی کشور در سال جاری که در قالب شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی مقام معظم رهبری تبیین شده است، تصریح کرد: در کنار شرکتهای خارجی، شرکتهای ایرانی برتر در حوزه‌های مختلف فناوری و نوآوری نیز حضور خواهند داشت.

وی افزود: این شرکتهای ایرانی آخرین دستاوردهای فناورانه خود را به نمایش می‌گذارند در نتیجه، این نمایشگاه فرصت مناسبی خواهد بود که فعالان فناوری و متخصصان ایرانی با تبدیل علم خود به عمل و اقدام برای تکریم تولیدات ساخت داخل، در اجرای برنامه اقتصاد دانش بنیان و در ادامه آن، پیشبرد برنامه اقتصاد مقاومتی در کشور نقش اساسی خود را ایفا کنند.

برگزاری نشست بین‌المللی شبکه‌سازی نوآوری

وی با اشاره به برگزاری دومین نشست بین‌المللی با موضوع «شبکه‌سازی نوآوری» در حاشیه این نمایشگاه خاطرنشان کرد: بیش از ۱۲ استاد و صاحب نظر خارجی برنامه‌ریزی‌شده است که در کنار متخصصان ایرانی در طی دو روز و در ۱۰ پنل تخصصی موضوعات مرتبط را به بحث و تبادل‌نظر داشته باشند.

پرویز کرمی این اقدام را فرصت مناسبی برای تمام فعالان حوزه فناوری و نوآوری در عرصه تبادل تجارب کاربردی در حوزه فناوری، نوآوری و شرکت های دانش بنیان دانست.

برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی

مشاور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: نشستهایی با حضور کارآفرینان و متخصصان ایرانی، کارگاه آموزشی بین‌المللی با مشارکت مرکز علوم و فناوری جنبش عدم تعهد (NAM)، چند نشست تخصصی در حوزه‌های مختلف فناوری با کشورهای مختلف و ۶ کارگاه آموزشی از جمله برنامه‌های دیگر این رویداد بین‌المللی محسوب می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، درباره بخش نمایشگاهی این رویداد و اهمیت آن نیز بیان کرد: نمایشگاه‌هاى بین‌المللى با گرایشات علمی فناوری پل ارتباطى بین بازرگانان، فناوران، صنعت‌گران و محققان کشورهاى گوناگون هستند.

وی افزود: از طرف دیگر، در سالهای اخیر آوازه موفقیتهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری در سطح بین‌المللی پیچیده است همچنین موقعیتهای استراتژیک، منابع انسانی مستعد، منابع و ذخایر خدادادی و… کشورمان را تبدیل به سرزمین فرصتها برای سرمایه‌گذاران و صاحبان فناوری جهت توسعه فعالیتهای اقتصادی و تجاری کرده است.

کرمی ادامه داد: این ظرفیتها فرصت مناسبی به منظور صادرات دانش و فناوریهای داخلی به خارج از کشور و همچنین شناسایی توانمندیهای دیگر کشورها در حوزه فناوریهای جدید و وارد کردن آنها به داخل کشور را فراهم ساخته است.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین به موفقیت بخش نمایشگاهی اینوتکس در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری ۲۰۱۶INOTEX با تجربه موفق سالیان گذشته و هدف‌گذاری جهت دعوت از شرکتهای معتبر فناور از دیگر کشورهای جهان، در نظر گرفته شده است.

تورهای علم و فناوری در نمایشگاه

وی با بیان اینکه تورهای فناوری بازدید از نمایشگاه اینوتکس در نمایشگاه برنامه‌ریزی شده است، یادآور شد: ۱۶ دفتر استانی فن‌بازار ایران از زیرمجموعه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند که تحت عنوان فن‌بازارهای منطقه‌ای فعالیت می‌کنند؛ این دفاتر حداقل ۱۰ شرکت برتر صنعتی استان خود را در قالب یک تورِ بازدید به نمایشگاه خواهند آورد.

ایجاد رابطه فناورانه بین شرکتهای داخلی و خارجی

کرمی خاطرنشان کرد: هر شرکت خارجی حاضر در این نمایشگاه در سطوح مختلف حداقل چند متناظر ایرانی دارد و ما به دنبال ایجاد روابط گسترده‌ای از جمله اعطای نمایندگی، انتقال فناوری، خرید و فروش محصول و خرید خدمت بین شرکتهای داخلی و خارجی هستیم.

وی افزود: بر همین اساس، از اهداف اصلی این نمایشگاه می‌توان به ایجاد فضایی مناسب برای بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان ساخت ایران و معرفی این محصولات به فعالان و متخصصان دیگر اشاره کرد و از سوی دیگر، تبادل و انتقالهای تک و فناوریهای پیشرفته ایران به سایر کشور نیز در برگزاری این رویداد، اهمیت بسزایی دارد.

کرمی با بیان اینکه به ازای هر شرکت خارجی حداقل دو یا سه جلسه اختصاصی با طرفهای ایرانی تدارک دیده شده‌، افزود: در واقع کار اصلی ما در این نمایشگاه برقراری مذاکرات تجاری است و ما برای این کار فضاهایی را در نظر گرفته‌ایم و لیست متناظرین شرکت‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند را از طریق اطلاعات اولیه خود و بانکهای موجود در فن‌بازار پیدا می‌کنیم.

دستاوردهای فناورانه کشورهای مختلف در نمایشگاه

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی با بیان اینکه در دوره پنجم نمایشگاه اینوتکس، بیش از ۱۰۰ شرکت خارجی از کشورهای مختلف دنیا، دستاوردهای فناوری و نوآوری خود را ارائه می‌کنند، متذکر شد: کشورهایی همچون روسیه، یونان، بلاروس، اتریش، هند، چین و کره جنوبی برای انتقال فناوری حضور خواهند داشت و محصولات خود را عرضه می کنند؛ ضمن اینکه در مدت برگزاری این نمایشگاه، متخصصانی از چندین کشور در دوره دوم نشست بین المللی اینوتکس شرکت می‌کنند.

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان درباره حوزه‌ها و شاخه‌های علمی و فناوری حاضر در اینوتکس ۲۰۱۶ گفت: در این نمایشگاه فناوریهای پیشرفته در حوره فناوری اطلاعات و ارتباطات، اتوماسیون تغییرات صنعتی و پزشکی، مواد، زیست فناوری، الکترونیک و ارتباطات، مکانیک و مکاترونیک، اپتیک، هوا فضا، انرژیهای جدید و تجدید پذیر، نفت، گاز و پتروشیمی، فناوری پزشکی و مهندسی پزشکی، سیستمهای هوشمند، جو زمین، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، صنایع و تأسیسات زیربنایی ارائه می‌شود.

براساس این گزارش، پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری ۲۰۱۶INOTEX به همت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از دوم تا پنجم خردادماه سال جاری در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

منبع : خبرگزاری ذاکر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید