۸۱۵۱۸۰۳۹-۶۲۹۵۵۳۹
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، عیسی بزرگ زاده عصر دوشنبه در مناظره مدیریت منابع آب و پیامدهای محیط زیستی سدسازی و انتقال آب بین حوزه ای در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، افزود: تغییر اقلیم و کاهش بارندگی، از دیگر دلایل بروز این وضعیت در خوزستان است.
وی با بیان اینکه کشور اکنون از لحاظ منابع آبی وارد مرحله تنش شده گفت: مجموع بارش سالانه در کشور ۴۰۰ میلیارد مترمکعب است که از این میزان حدود ۹۲ میلیارد مترمکعب روان آب، ۲۵ میلیارد مترمکعب آب های نفوذی و ۱۳ میلیارد متر مکعب جریان های سطحی است.
وی افزود: در مجموع ۱۳۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر در کشور داریم، اما جمعیت بالغ بر ۷۰ میلیون نفری و شرایط فعلی آبی، کشور را اکنون در مرحله تنش آبی قرار داده است.
وی ادامه داد: سرانه مصرف آب در کشور یک هزار و ۷۰۰ مترمکعب است که یک هزار و ۷۱۰ مترمکعب نیز مرز تنش آبی است لذا پیش بینی می شود با افزایش جمعیت در چند سال آینده سرانه مصرف آب به یک هزار و ۳۴۰ مترمکعب کاهش یابد.
به گفته وی، سرانه ۵۰۰ مترمکعب مرز فقر مطلق آبی است.
بزرگ زاده افزود: جغرافیای ایران به گونه ای است که ۵۶ درصد بارندگی در ۳۰ درصد پهنه کشور اتفاق می افتد از این رو پراکنش منابع آبی نیز یکسان نیست.
وی به سرانه آب تجدیدپذیر در کشور اشاره کرد و گفت: سرانه آب تجدیدپذیر در ایران نصف آسیا، یک نهم آمریکای شمالی و یک چهارم متوسط جهانی است.
معاون فنی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران؛ ادامه داد: پراکنش بارندگی در کشور از ۵۰ میلیمتر در مراکز کویری تا یک هزار و ۶۰۰ میلی مترمکعب در بخش های شمالی پراکنده است و در ۲۸ درصد از پهنه کشور یعنی یک سوم مساحت کشور سالانه کمتر از ۱۰۰ میلمتر بارندگی داریم.
به گفته وی، آب شرب، کشاورزی و صنعت از هم جدا نشده اند و هر سه در یک فرآیند قرار دارند، اکنون مصرف آب هر ایرانی یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ متر مکعب است.
وی گفت: همچنین ۹ میلیارد مترمکعب در منابع آب های زیرزمینی کسری داریم که به اعتقاد برخی حل مشکل در انتقال آب بین حوضه ای است که بطور قطع نخستین گزینه نیست بلکه باید شرایط برای انجام آن سنجیده شود.
وی تاکید کرد: طرح انتقال آب بین حوضه ای را اساسا برای آب شرب به کار می بریم.
بزرگ زاده افزود: اصلی ترین انتقاد در مورد آب مدیریت مصرف آن است و اینکه همه در نحوه استفاده از این منابع غفلت کرده ایم. اگر سدسازی در وضعیت دریاچه ارومیه تاثیر داشته بطور قطع نحوه مصرف منابع آبی نیز در این زمینه نقش بسزایی داشته است. همچنین حفر چاه از دیگر عوامل وضعیت کنونی دریاچه ارومیه است.
معاون فنی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران؛ گفت: ۲۰ میلیارد مترمکعب آبی است که بعد از مصرف به کرخه باز می گردد که آن نیز آلوده به سموم مختلف است.
سیدهادی خاتمی رییس گروه دفتر ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست نیز گفت: سالانه ۷۰ درصد منابع آبی کشور تبخیر می شود.
وی افزود: در سال ۱۳۴۰ سرانه آب هر فرد ایرانی پنج هزار مترمکعب بود و این سرانه در برنامه توسعه چهارم، هزار مترمکعب بود که اکنون به یک هزار و ۷۰۰ متر مکعب رسیده است.
خاتمی پیبش بینی کرد این سرانه در سال ۱۴۱۵ به مرز یک هزار متر مکعب برسد.
وی در خصوص بروز ریزگردها در کشور، گفت: ترکیه با احداث سد آتاتورک ۴۷میلیارد مترمکعب آب ذخیره کرده که معادل ذخیره آب تمام سدهای کشور ما است که می توان آن را به عنوان یکی از عوامل ریزگرد در نظر گرفت ولی کسی به آن نمی پردازد.
به گفته وی، در آمریکا برای ملاحظات زیست محیطی حدود ۱۰ سد شکسته شده است.
خاتمی ادامه داد: بیشترین درصد منابع آب در کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود که رقم بیش از ۸۰ درصد را به خود اختصاص داده و متاسفانه هنوز به روش سنتی و غرقآبی آبیاری می شود.
وی تاکید کرد: باید بر روی منابع آبی به شکل فرامرزی متمرکز شویم و انتقال آب بین حوضه ای کارساز نیست.
وی گفت: برای تهران از کرج، طالقان و جاجرود و اکنون نیز از لار آب وارد کرده ایم اما مشکلی حل نشده است.
خاتمی افزود: کشورهای اطراف حاشیه خلیج فارس بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب را برداشت و شیرین می کنند در حالی که کشور ما هنوز حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب برداشت دارد.
وی تاکید کرد: برای حل مشکل منابع آبی انتقال بین حوضه ای جواب نمی دهد بلکه باید به سمت مدیریت صحیح و استفاده از فناوری های روز دنیا پیش برویم.
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست دوم تا پنجم اسفند در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا است.
منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید