بازگشت غول‌ها به صنعت نفت ایران

درحالی که در سال‌های گذشته و از زمان اجرایی شدن تحریم‌ها علیه ایران، شرکت‌های بزرگ نفتی فعالیت خود را در ایران متوقف کرده بودند، نمایشگاه نفت امسال که نخستین نمایشگاه نفت بعد از اجرایی شدن برجام است، به محل اعلام رسمی بازگشت غول‌های نفتی به ایران تبدیل شده است.

در نمایشگاه امسال صنعت نفت شرکت های مطرحی که در چند سال اعمال تحریم ها از حضور در نمایشگاه بین المللی چشم پوشی کرده بودند، حضور خواهند داشت. پیگیری‌های ایسنا نشان می‌دهد که در میان این شرکت ها نام توتال فرانسه، او ام وی اتریش، سایپم ایتالیا، لینکولن الکتریک، سولزر، قوچز، آرذرنر، زیمنس، لوک اویل و گازپروم به چشم می‌خورد.

گفته می‌شود استقبال شرکت های خارجی برای حضور در نمایشگاه بیست و یکم پس از برجام منجر به تقاضاهای بیش از ظرفیت سالن های نمایشگاه بین المللی تهران شد به طوری‌که تمامی سالن ها و فضای سرپوشیده و باز نمایشگاه زیر بار نمایشگاهی رفته است. علاوه بر این با توجه به ثابت بودن فضای نمایشگاه و افزایش تقاضا، با مطالعاتی که روی مشارکت کنندگان انجام شد، شرکت های غیر مرتبط با حوزه نفت و گاز از حضور در نمایشگاه منع شده‌اند تا فرصت در اختیار شرکت های تخصصی قرار گیرد.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد تعداد کشورهای حاضر در نمایشگاه امسال همچون برندهای شناخته شده جهانی در صنعت نفت و گاز نیز افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. به طور مثال در نمایشگاه امسال علاوه بر پاویون کشورهای چین، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه که سال گذشته نیز برقرار بودند، پاویون کشورهای کره جنوبی، ترکیه، اتریش و فنلاند نیز اضافه شده است و علاوه بر ملیت های سال گذشته شامل آلمان، اوکراین، چین، ایتالیا، امارات، ارمنستان، اتریش، بلژیک، فرانسه، هنگ کنگ، هند، مالزی، هلند، لهستان، امریکا، کانادا، ونزوئلا، کره جنوبی، روسیه، اسپانیا، ترکیه، انگلستان، آذربایجان، نروژ، برزیل، بلغارستان، رومانی، ژاپن، نیوزلند، تایوان، اندونزی و فنلاند چند کشور مطرح دیگر از جمله سوئیس، موناکو، استرالیا، سنگاپور، سوئد و پرتغال نیز در نمایشگاه حضور به هم می رسانند که حاکی از افزایش کشورهای جدید در نمایشگاه بیست و یکم است.

درحالی که از اهداف مهم برپایی نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی می‌توان به مواردی مانند گام برداشتن در جهت خودکفایی، توسعه توانمندی صنعتگران، سازندگان، پیمانکاران و مشاوران ایرانی درباره تامین نیازهای صنعت نفت کشور و حضور در عرصه‌های بین‌المللی، ایجاد ارتباط موثر بین دولت، صنعت و دانشگاه، بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا برای استفاده و بهبود عملکرد صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و تولید فرآورده‌های نفتی، ایجاد شرکت‌های پیمانکاری عمومی، برقراری تعامل و ارتباط با شرکت های بین المللی برای کسب دانش فنی و تجربه آنها و همکاری سازنده اشاره کرد، نمایشگاه امسال قاعدتا باید رویدادی متفاوت نسبت به سال‌های گذشته باشد.

حضور ۶۳۴ شرکت خارجی در نمایشگاه نفت ایران از ۳۵کشور جهان

نمایشگاه نفت امسال از خیلی جهات می تواند نمایشگاهی خاص در تاریخ صنعت نفت ایران باشد. نمایشگاه بیست و یکم در شرایطی برگزار می شود که جمهوری اسلامی ایران توانسته است فضای جهانی را با اتخاذ شیوه های جدید دیپلماتیک به نفع کشور تغییر دهد و ضمن حضور فعال در عرصه همکاری های بین المللی زمینه مشارکت و همکاری اقتصادی و صنعتی را بیش از پیش فراهم آورد. امید می رود توسعه همکاری های جهانی و منطقه ای، بازار وسیع تری را با توجه به توان بالای علمی و فنی کشور در اختیار فعالان این بخش قرار دهد.

در دوران پسا برجام به دلیل فرصت های سرمایه گذاری بسیاری که به منظور توسعه صنعت نفت ایران ارائه شده است، شرکت های خارجی و داخلی زیادی مشتاق به معرفی استعدادها و توانایی های خود در نمایشگاه های مختلف ایران به ویژه نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی شدند؛ به گونه ای که به گفته محمد ناصری، مدیر بیست و یکمین نمایشگاه تعداد غرفه های ارزی امسال نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و از ۵۴۶ غرفه به ۷۹۱ غرفه رسیده است این در حالی است که متراژ کلی فضای سرپوشیده ناخالص نمایشگاه در سال گذشته ۷۰ هزار مترمربع است که افزایش ۱۰ هزار متر مربعی داشته است.

در نمایشگاه امسال نگاه ویژه به موضوع دیپلماسی انرژی و تاکید بر توانمندی های ساخت داخل با تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی شده است؛ همچنین براساس اعلام مسئولان برگزاری نمایشگاه، سعی شده با تاکید بر امر پژوهش و توسعه در صنعت نفت و اختصاص فضای مناسب به گروه های پژوهشی در بخش های خصوصی و دولتی توسعه صنعت پژوهش محور مد نظر قرار گیرد و حضور فعال تشکل ها و گروه های صنعتی و بازرگانی به صورت تخصصی و ایجاد شرایط لازم و فضای مناسب برای آنها از موارد تمرکز این نمایشگاه بوده است.

از سوی دیگر، مسئولان برگزاری نمایشگاه معتقدند این نمایشگاه فرصتی برای معرفی سیاست های اجرایی وزارت نفت در زمینه توسعه صادرات در بخش های مختلف تولیدی فرآورده های نفتی و خدمات فنی و مهندسی و همچنین معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت نفت و در صورت لزوم برگزاری سمینار تخصصی با حضور شرکت های خارجی حاضردر نمایشگاه است.

محور نمایشگاه امسال با عنوان «جذب سرمایه و انتقال تکنولوژی» است. بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ۱۶ اردیبهشت ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران کار خود را آغاز می کند و به مدت ۴ روز فعالیت دارد. ساعت کار نمایشگاه بین المللی از ۱۰ صبح تا ۱۸ بعد از ظهر است.

منبع : ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید