مباحثی پیرامون تاثیرات نرم افزار تلگرام بر صنعت نمایشگاهی ایران

صنعت نمایشگاهی ایران

مقدمه:

تلگرام نرم افزاری روس وقابل استفاده در گوشی های هوشمند است که امروزه به یکی از محبوب و کارآمد ترین نرم افزارهای موبایل و تبلت برای کاربران ایرانی تبدیل شده است . تعداد تقریبی بیش از چهار ده میلیون کاربر ایرانی از این اپلیکیشن ساده و سریع استفاده می کنند و حتی می توان ادعا نمود که بسیاری از کاربرانی که به اخیرا به جرگه استفاده کنندگان این نرم افزار پیوسته اند ، به تازگی گوشی هوشمند تهیه کرده و اولین تجربه های نرم افزارهای ارتباطی بر بستر اینترنت را با تلگرام تجربه می کنند .

با توجه به وسعت طیف کاربران این نرم افزار ارتباطی و مطرح شدن آن به عنوان یک رسانه همه گیر و کاملا در دسترس ، بسیاری از سازمانهای دولتی و شرکت های خصوصی به عنوان یک ابزار کارآمد و قابل بررسی برای بخش روابط عمومی و فروش آن را مد نظر قرار داده و از شبکه های تلویزیونی تا شرکتهای تبلیغاتی و آزانسهای مسافرتی و هزاران رسته کاری دیگر ، روز به روز به جرگه استفاده کنندگان از این نرم افزار پیوسته و در دیگر رسانه ها تبلیغ کانال تلگرامی خود را قرار می دهند .

بخش مهمی ازاستفاده تلگرام مربوط به ویژگی خاص این نرم افزار به نام کانال است که طبق یک آمار ۶۰ درصد از ۱۶ میلیارد پیغام رد و بدل شده روزانه این نرم افزار توسط کانالهای بوجود آمده در آن ، صورت می گیرد . بدین معنی که اکثر کاربران تلگرام ، حداقل در ۵ کانال عضو هستند و از اخبار یا مطالب علمی یا سرگرم کننده آن استفاده می نمایند .

با توجه به عضو گیری سریع کانالها و افزایش روز افزون اعضای کانالها ، تبلیغات و ایجاد درآمد برای صاحبین کانالها به امری مرسوم تبدیل شده و شاید همین حالا بتوان اداره یک کانال پر عضو را به عنوان یک شغل رسمی به حساب آورد به حدی که یک کانال با حدود ۷۰۰ هزار عضو ، درآمد روزانه چهارده میلیون ریال را تنها با ۲ تبلیغ در روز برای صاحب آن به ارمغان می آورد .

با توجه به اینکه مخاطب کانال مشخص نیست و هنوز روشی برای اعتبار سنجی تبلیغات کانالها بوجود نیامده ، اکثر کانالها از راه تبلیغات دیگر کانالها یا تبلیغ فروش کالاهایی که ماهیت همه گیر دارند به کسب درآمد می پردازند ، اما به نظرمی رسد که در آینده نزدیک نیاز به رسمیت بخشیدن به این فعالیت اینترنتی به عنوان رسانه تبلیغی احساس خواهد شد .

یک جستجوی ساده در اینترنت با کلید واژه هایی مانند ” فروش کانال تلگرام ” یا ” خرید کانال تلگرام ” ، کاربر را به این نتیجه خواهد رساند که یک کانال استاندارد قابل خرید و فروش از ده هزار عضو شروع می گردد و قیمت هر عضو در کانال برای خرید و فروش و یا تبلیغات ۱۰ ریال است . یعنی کانالی که هفتصد هزار عضو دارد ، می تواند برای هر تبلیغ هفت میلیون ریال مطالبه نماید.

در بسیاری از موارد به جای ساخت یک کانال حرفه ای و صرف وقت زمان بسیار زیاد ، توصیه می شود که با پرداخت هزینه ، یک کانال با ۵۰ یا ۱۰۰ هزار کاربر خریداری شود و پس از تغییر عنوان و پاک نمودن پست ها ، به کل کانالی با مطالب جدید بارگذاری شود . قطعا تعدادی از کاربران کانال ریزش خواهند نمود ، ولی آمار ها نشان می دهد این ریزش بیش از ۱۰ درصد نیست .

از دیگر نکاتی که برای کانال تلگرام قابل بررسی و عنایت است ، وجود دلالانی است که به راحتی می توانند هزاران عضو مخاطب به یک کانال اضافه کنند یا کانال جدیدی با هزاران عضو بوجود آورند و در آخر متاسفانه مخاطب جدید به دلیل نبود تعریف برای یک کانال تخصصی ، ملاک تخصصی بودن یک کانال را تعداد اعضای آن تشخیص می دهد .

تاثیرات کانال تلگرام بر صنعت نمایشگاهی

با وجود تمام مواردی که در بالا مطرح شد ، روند رقابت و عضو گیری کانالها در صنعت نمایشگاهی ایران بسیار کند است و موارد زیر را می توان به عنوان عمده دلایل این عدم استقبال یا به عبارت دیگر عدم تمایل مدیران محترم روابط عمومی برای استفاده از کانال تلگرام نام برد :
الف – ترس های پنهانی ( که شاید دلیل محکمی هم نداشته باشد ) از سرمایه گذاری مالی ، زمانی و پرسنل در این بازه و فیلتر شدن ناگهانی این نرم افزار
ب – ترس های پنهانی ( که شاید دلیل محکمی هم نداشته باشد ) از نا امن بودن این نرم افزار یا حتی فضای مجازی برای کاربران و شایعات مبتنی بر دسترسی های دیگران به اطلاعات اشخاص که در نهایت منجر به تفریحی بودن اکثر کانالها شده است . این ترس باعث می شود که مدیران محترم در فضای مجازی کمتر مشاهده گردند و حضور کمتر مدیران باعث علاقه مندی کمتر آنان برای این قبیل فعالیتهاست .
ج – مشخص نبودن طیف کاربران و یا حتی درصد بازه هدف یا کاربر متخصص در بین کاربران کانال
د – ماهیت رقابتی شدیدی که کانال با وب سایت مجموعه ها دارد . بدین معنی که کانال تلگرام با وجود راحتی در دسترسی و کاربرشمول بودن قطعا به روند میزان استقبال از سایتهای اینترنتی مجموعه ها و رجوع های دوباره به وب سایتها صدمه خواهد زد . برای توضیح بیشتر باید این مثال را عنوان نمود که وب سایت رسمی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران ، به عنوان معتبر ترین سایت دولتی نمایشگاهی ایران ، دارای بازدید روزانه بیش از ۷ هزار نفر می باشد و این تعداد مخاطب هرکدام تقریبا ۵ صفحه سایت را مشاهده می کنند ، بنابراین ۳۵ هزار بازدید روزانه را برای این سایت شاهد هستیم . اما وقتی به آمار بازدید صفحات مربوط به خبر برگزاری نمایشگاه ها (افتتاح نمایشگاه ) مراجعه می نماییم ، درمی یابیم که کمتر صفحه خبری به حد نصاب ۵۰۰۰ بازدید ، حتی بعد از اتمام زمان نمایشگاه می رسد . بدین معنی که بازدید کننده بیشتر از اینکه محتوی را مطالعه کند ، متن خبر را مورد توجه قرار می دهد . حال اگر کانال تلگرامی برای این وب سایت تاسیس گردد ، چند درصد مخاطبین که فقط عنوان خبر برایشان اهمیت داشته دیگر تمایلی به بازدید از سایت نخواهند داشت ؟ البته همین بند می تواند برای وب سایتهای نمایشگاهی کم بازدید تبدیل به یک نقطه قوت و تبلیغ نمایشگاه ها شود !
ه – عدم تفکیک کانالهای تجاری ، تفریخی ، خبری ، … و ارزش گذاری کاربران عضو یا کاربرانی که می توانند یک شبه به کانال اضافه گردند . این مورد زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که کانالهای موجود به درآمد زایی برسند و قطعا شاهد کانالهایی با مضامین نمایشگاهی و تعداد اعضایی هزاران برابر کانالهای موجود در صنعت نمایشگاهی ایران ، خواهیم بود و همین عدم تفکیک باعث بروز اتفاقات قابل پیشبینی دیگری که این صنعت را حاشیه ساز خواهد کرد نیز می گردد .

برای توضیح این بند باید فرض کنیم که شهر “الف ” کانالی با ۲۰ هزار عضو دارد و شهر ” ب ” کانالی با ۱۰۰ عضو خریداری می کند ، آیا در دید مخاطب تلگرامی ، نمایشگاه های شهر” ب ” بازدید کننده بیشتری نخواهند داست؟ نتیجه و سود رقابت احتمالی به نفع په کسانیست؟ یا حتی می توانیم در نظر بگیریم نمایشگاه ساختمان شهر “الف ” و نمایشگاه ساختمان شهر “ب ” را برای رقابت های میزان مخاطب کانالی …

و البته در نهایت کانالهای تلگرام می توانند تاثیراتی چون دسترسی سریع تر به اخبار لحظه ای و یا حتی کاستن مراجعات تلفنی و حضوری به مجریان محترم و کم نمودن بار مربوطه در زمانهای پیک نمایشگاهی و همچنین ارتباط راحت تر با مخاطب را به همراه داشته باشند.

با توجه به مواردی که بیان گردید و موارد دیگر ، با وجود زحمات زیادی که برخی از عزیزان در چند کانال مرتبط با این صنعت می کشند که واقعا نیاز به تقدیر و حمایت دارد این تلاشها ، متاسفانه کانالهای صنعت نمایشگاهی ایران تا زمانی که برنامه مدونی برای ارزش گذاری مخاطب و نحوه ارائه مطالب و یا حتی وجاهت ماهیت خود کانال بوجود نیاید قابلیت استفاده از توان های بالقوه خود را نخواهند داشت و شاید اولین قدم برای سامان دادان این مجموعه، تاسیس کمیته فضای مجازی صنعت نمایشگاهی ایران و تدوین دستورالعمل های مربوطه باشد .

در نهایت اینکه کانال تلگرام می تواند به عنوان یک رسانه کلی یا جزئی در خدمت اهالی صنعت نمایشگاهی ایران باشد ، اما دردراز مدت زمانی نتیجه مثبت را برای این صنعت به یادگار خواهد گذاشت که برنامه ریزی و هدف و نگرش مثبت اندیشانه و خیرخواهانه و تجربه اهل فن و مدیران محترم این صنعت را در کنار خود داشته باشد .

برچسب ها

درباره: exbizorg

افتخار می کنیم به اینکه میزبان شما در پایگاه مرجع رویدادهای نمایشگاهی ایران (اکسبیز ) هستیم . هدف ما ایجاد پایگاهی است که بتواند کاربران را در جهت یافتن نمایشگاه ها یاری کند و در دراز مدت با همیاری مراکز محترم نمایشگاهی تمایل به ایجاد روشی برای یافتن نمایشگاه های موثر تر داریم . در این راه دست تمامی دست اندر کاران این عرصه را به گرمی می فشاریم و خود را مرهون راهنمایی ها و انتقادات کاربران خود می دانیم.

0 دیدگاه در “مباحثی پیرامون تاثیرات نرم افزار تلگرام بر صنعت نمایشگاهی ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

تبلیغ داخلی

عضویت بوسیله اکانت گوگل

پیشنهاد ما

تک دکور

نمایشگاه پیشنهادی

Iran Oil Show 2017

بستن
*
*