مروری بر تاریخچه نمایشگاه های بازرگانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران

تاریخچه نمایشگاه های بازرگانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران
تاریخچه نمایشگاه های بازرگانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران

مروری بر تاریخچه نمایشگاه های بازرگانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران:

تا سال ۱۳۵۷ یعنی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هر ساله نمایشگاه های بین المللی ( شش دوره ) در شهریور ماه برگزار گردید . البته علاوه بر این نمایشگاه ها چند نمایشگاه دیگر نیز در سالهای قبل از انقلاب در زمینه های تخصصی برگزار گردید . البته در سال ۱۳۵۸ به دلیل تغییرات بنیادی در ساختار اقتصادی و سیاسی کشور ، نمایشگاه بین المللی برگزار نگردید . ولی در سال بعد و در تاریخ بیست و هشتم شهریور ماه سال ۱۳۵۹ ، هفتمین نمایشگاه بین المللی در تهران با شرکت پانزده کشور خارجی برگزار گردید .

این نمایشگاه به لحاظ ماهیت با نمایشگاه های قبل تفاوت قابل ملاحظه ای داشت چرا که در این نمایشگاه دولت ایران به شرکت کنندگان تاکید داشت که از معرفی و عرضه کالاهای لوکس و تجملی خودداری کرده و بیشتر به معرفی وسایل تولیدی ، صنعتی و واسطه ای بپردازند . در سال ۱۳۵۹ سازمان نمایشگاه ها با مرکز توسعه صادرات ایران ادغام شد و امور برگزاری نمایشگاه ها در داخل و خارج و خارج از کشور با هدف افزایش و توسعه صادرات غیر نفتی و تامین کالاهای سرمایه ای مورد نیاز ، از کشور های دیگر به مرکز توسعه صادرات واگذار شد . و به دنبال توسعه فعالیت های نمایشگاهی ، در سال ۶۰ مرکز توسعه صادرات ایران در ۲۳ نمایشگاه بین المللی خارج از کشور شرکت کرد که آغازی خوب در راهیابی و کسب تجربه در بازارهای جهانی به شمار می آمد پس از آن هر ساله نمایشگاه های بین المللی با کیفیت برتر و اهداف توسعه ای بیشتر صورت گرفت که به تعدادی اشاره می شود .

در بیست و نهم شهریور ماه سال سال ۱۳۶۱ ، هشتمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران را با شرکت ۲۳ کشور خارجی به همراه ۷۰ شرکت داخلی و ۴۲ تعاونی تولیدی برگزار نمود .

نهمین نمایشگاه بین المللی بازرگانی تهران نیز تز نوزدهم تا سی ام شهرویر ماه ۱۳۶۳ با حضور ۳۰ کشور از ۵ قاره جهان و ده ها واحد صنعتی ، تولیدی و بازرگانی ایران و ۴۸۰ شرکت داخلی و خارجی و فضایی بالغ بر یک صد هزار متر مربع برگزار گردید .

مطلب فوق از صفحات ۲۲ و ۲۳ کتاب ” اصول و فنون برگزاری نمایشگاه ها ” ، مولف ” سید حسین میرظفرجویان ” استخراج شده است و مطالعه کتاب به عنوان یکی از منابع  کاربردی در صنعت نمایشگاهی به تمامی علاقه مندان این عرصه توصیه می گردد.

منبع عکس : تهران قدیم به روایت ت – منصوری

برچسب ها

درباره: exbizorg

افتخار می کنیم به اینکه میزبان شما در پایگاه مرجع رویدادهای نمایشگاهی ایران (اکسبیز ) هستیم . رسالت ما در به اشتراک گذاری اطلاعاتمان از رویدادهای نمایشگاهی ایران به منظور مشارکت و بازدید بهتر کاربران و بازدیدکنندگان این پایگاه است ، پس متواضعانه آرزو و درخواست داریم که با تصحیح و تکمیل اطلاعات مربوط به رویدادها ، مکانهای نمایشگاهی و مجریان نمایشگاه ها ، یکدیگر را در دست یابی به اطلاعات صحیح و کاربردی یاری نماییم .(با تشکر و احترام ، حمید شهابیان).

پیشنهادات ، انتقادات و نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

ربات تلگرامی اکسبیز

  • ربات تلگرامی اکسبیز

کلاب کاربران اکسبیز

  • Club

دایرکتوری خدمات نمایشگاهی

  • دایرکتوری خدمات نمایشگاهی

عرض خیر مقدم عضو جدید

بستن
آخرین کاربران

تبلیغ داخلی

  • ExBiz

نمایشگاه مهم

  • Iran Plast 2017
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.