بوشهر- پنجمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس ،نوآوری های برتر نفت ، گاز و پتروشیمی


banner1100
در راستای شناسایی استعدادها ، کشف نوآوری ها ، ایجاد ارتباط میان پژوهشگران ، نوآوران ، فن آفرینان و صنعت گران و ایجاد فضای رقابت و توسعه نوآوری در زمینه های نفت ، گاز و پتروشیمی و کاربرد سایر فناوری ها در این حوزه ، ” پنجمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس : نوآوری های برتر نفت ، گاز و پتروشیمی ” در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ به پاسداشت رروز ملی خلیج فارس توسط پارک علم و فناوری خلیج فارس (استان بوشهر) برگزار می گردد.

روز ملی خلیج فارس
آبراهی که ایران را از شبه جزیره عربستان جدا می‌کند بر اساس تمامی اسناد تاریخی و جغرافیایی از دوران باستان تا دوره معاصر و همچنین بیانیه‌های سازمان ملل متحد (مصوب ۵ مارس ۱۹۷۵ و ۱ ژانویه ۱۹۹۹) خلیج فارس نامیده شده. حتی در تمامی منابع تاریخی و جغرافیایی عربی که پیش از دهه ۱۹۶۰ نوشته شده یا به چاپ رسیده است از عنوان بحر فارس یا خلیج الفارسی استفاده گردیده است. با این وجود کوشش‌های چندی پس از دهه ۱۹۶۰ از سوی برخی از افراطیون ملی‌گرای عربی برای تغییر نام خلیج فارس به خلیج العربی صورت گرفته که پایه و اساس علمی نداشته و ندارد. این در حالی است که افراطیون ملی‌گرای عرب هرگز سعی بر احیاء نام قدیمی دریای احمر به خلیج العربی نداشته‌اند.
چنین به‌نظر می‌رسد که تلاش‌های به‌عمل آمده برای تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی ارتباط تنگاتنگی با پدیده استعمار و نفوذ آن در جریان ناسیونالیزم عربی دارد که این جریان را در مسیر اهداف و آرمان‌های خود بکارگیرد. هم‌آوایی محافل استعماری غربی با تغییر نام خلیج فارس پدیده‌ای نیست که بتوان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد. اتحادیه اروپا در پایگاه اینترنتی خود از نام مجعول «خلیج عرب – فارس» استفاده می‌کند. تعداد قابل توجهی از اروپائیان پسوند این آبراهه را حذف کرده‌اند و آن را «خلیج» می‌خوانند؛ خصوصاً رادیو «بی‌بی‌سی» در بخش‌های خبری خود همواره تلاش بر آن دارد که تنها از واژه «خلیج» استفاده کند و این در حالی است که مقامات سیاسی بریتانیا پذیرفته‌اند که نام این آبراهه همان نام تاریخی و قدیمی آن «خلیج فارس» است؛ نامی که از حدود ۲۶۰۰ سال پیش به استناد منابع تاریخی و جغرافیایی از اصالت برخوردار است.
در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به هدف قرار دادن هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران از سوی ایادی استکبار جهانی به خصوص برخی از کشور‌های همسایه و تلاش آنان برای تحریف نام تاریخی خلیج فارس، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی، دهم اردیبهشت‌ماه – روز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز – را به عنوان «روز ملی خلیج فارس» نام‌گذاری کرد.

آدرس دبیرخانه: بوشهر، خیابان امام خمینی (ره)، خیابان فردوسی (پل پوردرویش)، مرکز فناوری لیان، پارک علم و فناوری خلیج فارس. کد پستی: ۹۷۴۱۴-۷۵۱۵۷ تلفن: ۳۳۳۳۱۷۳۴ (۰۷۷)
بوشهر، صندوق پستی ۳۵۱۹-۷۵۱۳۵ پست الکترونیک: festival [@] pgstp.ir نمابر: ۳۳۳۳۰۱۳۶ (۰۷۷)
جهت کسب اطلاع بیشتر جشنواره به سایت www.festival.pgstp.ir مراجعه فرمایید.

برچسب ها

درباره: exbizorg

افتخار می کنیم به اینکه میزبان شما در پایگاه مرجع رویدادهای نمایشگاهی ایران (اکسبیز ) هستیم . رسالت ما در به اشتراک گذاری اطلاعاتمان از رویدادهای نمایشگاهی ایران به منظور مشارکت و بازدید بهتر کاربران و بازدیدکنندگان این پایگاه است ، پس متواضعانه آرزو و درخواست داریم که با تصحیح و تکمیل اطلاعات مربوط به رویدادها ، مکانهای نمایشگاهی و مجریان نمایشگاه ها ، یکدیگر را در دست یابی به اطلاعات صحیح و کاربردی یاری نماییم .(با تشکر و احترام ، حمید شهابیان).

پیشنهادات ، انتقادات و نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

عرض خیر مقدم عضو جدید

بستن
آخرین کاربران

تبلیغ داخلی

  • عضویت بوسیله اکانت گوگل

اکسبیز حمایت می کند از …